Od początku wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie Ikea w Polsce angażuje się, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym, w pomoc osobom, które odczuwają jej skutki. W pierwszych czterech tygodniach wojny przekazano łącznie ponad 50 tys. produktów, które są realnym wsparciem dla ponad 36 tys. osób szukających schronienia w Polsce.
W pierwszych czterech tygodniach wojny Ikea przekazała łącznie ponad 50 tys. produktów, które są realnym wsparciem dla ponad 36 tys. osób szukających schronienia w Polsce.
- Wojna w Ukrainie to ogromna ludzka tragedia. Jesteśmy nią głęboko poruszeni. Jako Grupa Ingka w Polsce od samego początku współpracujemy z UNHCR, Fundacją Ocalenie, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządami zajmującymi się pomocą humanitarną – zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Zdecydowana większość osób uciekających z Ukrainy to kobiety z dziećmi. Dlatego skupiamy się m.in. na tworzeniu bezpiecznych przestrzeni dla najmłodszych, w których mogą choć na chwilę zapomnieć o traumatycznych przeżyciach i po prostu być dziećmi - mówi Agata Czachórska, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w Ikea Retail w Polsce.
- Takie miejsca mają również ogromne znaczenie dla kobiet – dają im chwilę na kontakt z rodziną, wzięcie prysznica czy zaplanowanie kolejnych działań z poczuciem komfortu, że ich dzieci w tym czasie są bezpieczne. Tego typu inicjatywy są nie do przecenienia, ale jednocześnie dostrzegamy konieczność rozpoczęcia prac nad działaniami, które przyniosą stabilizację w życiu uchodźców i uchodźczyń. W naszych planach znajdują się m.in. tworzenie bezpiecznych, długoterminowych miejsc zakwaterowania i działania ułatwiające znalezienie zatrudnienia, zwłaszcza dla kobiet - dodaje.
Od pierwszych dni wojny jednym z priorytetów Ikei w Polsce było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ich rodzinom bezpośrednio dotkniętym tym konfliktem. W ramach wielowymiarowego pakietu pomocy uruchomiony został fundusz na bezzwrotne wsparcie finansowe z uproszczoną i przyspieszoną procedurą. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na zorganizowanie transportu rodziny z granicy, wsparcie psychologiczne, pokrycie kosztów zagospodarowania w Polsce, czy opłacenie kosztów leczenia i legalizacji pobytu.
Pracownikom i pracowniczkom dotkniętym wojną na Ukrainie oferowane są także dodatkowe płatne dni wolne, które mogą wykorzystać, by zadbać o sprawy formalne. Istnieje również możliwość skorzystania z samochodów służbowych, aby przetransportować bliskich z granicy lub innych lokalizacji.
W lokalne działania na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie włączyły się wszystkie sklepy Ikei w Polsce (Fot. mat. pras.)
Pracownicy zaangażowani w pomoc
W lokalne działania na rzecz osób dotkniętych wojną na Ukrainie włączyły się wszystkie sklepy Ikei w Polsce. Jednym z pierwszych sklepów, który ruszył z pomocą, był katowicki oddział. Zespół odpowiedział na prośbę Fundacji Giesche o pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania dla uchodźczyń w Fabryce Porcelany w Katowicach. Dzięki szybkiemu wsparciu udało się znaleźć miejsce dla mam z dziećmi, łącznie dla 54 osób. Na miejsce zostały dostarczone najpotrzebniejsze meble i akcesoria wyposażenia wnętrz, a pracownicy zaangażowali się w montowanie dostarczonych produktów.
Z kolei w Krakowie powstała m.in. Szafa Dobra, czyli wspólna inicjatywa Fundacji Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie, IKEA Kraków, Strabag Polska oraz Diverse. To miejsce, w którym uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy mogą bezpłatnie i w komfortowych warunkach otrzymać potrzebną odzież. Szafa Dobra została urządzona na wzór klasycznego sklepu – wyposażono ją w przymierzalnie, kącik zabaw i przestrzeń dla rodziców z dziećmi.
Czytaj też: Praca, pieniądze, mieszkanie i opieka nad dziećmi. Gi Group wspiera Ukraińców
Nie tylko pracownicy sklepów angażują się w niesienie wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń. Centrum Dystrybucji Ikei w Jarostach przygotowało m.in. tymczasową noclegownię w Siechnicach k. Wrocławia. Centra handlowe Ingka Centres, które są częścią rodziny Ikea, prowadzą liczne akcje pomocowe w Lublinie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi.
Przykładem działań jest pomoc Centrum Handlowego Matarnia w zakupie żywności, środków higienicznych oraz artykułów RTV/AGD dla Fundacji Gdańsk Pomaga. Z kolei Port Łódź, wspólnie z Ikeą, rozpoczyna współpracę z Fundacją Happy Kids. Celem projektu jest wsparcie dzieci z domów dziecka w Ukrainie. Natomiast Ikano Industry, odpowiedzialne za produkcję materaców, przekaże łącznie 6000 materaców na potrzeby punktów recepcyjnych i noclegowych.
Fundusz pomocy Ukrainie
Ikea to jedna z wielu firm, które aktywnie włączyły się w pomoc Ukraińcom. Z inicjatywy Krajowej Izby Gospodarczej i Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej uruchomiony został Fundusz Pomocy Ukrainie, na który już trafiają pieniądze.
Dodatkowo Personnel Service wraz z partnerami, Pracodawcami RP oraz Polish-Ukrainian Chamber of Commerce, rozpoczął kampanię skierowaną do obywateli Ukrainy o aplikacji Workport, dzięki której mogą szybko znaleźć pracę oraz uzyskać inne formy wsparcia, ale także znaleźć darmowe miejsca noclegowe na terenie całej Polski.
Grafika: Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza
WorkPort to portal dedykowany imigrantom zarobkowym. Pozwala on użytkownikowi wybrać rodzaj pracy, skontaktować się z pracodawcą, nie wychodząc z domu wykupić ubezpieczenie, kupić bilet i przyjechać do kraju docelowego.
Oprócz tego użytkownik jeszcze w drodze może znaleźć zakwaterowanie na podstawie opinii innych użytkowników, założyć konto bankowe, na które będzie wpływać wynagrodzenie, a potem wysłać przelew międzynarodowy do rodziny i bliskich bezpośrednio przez aplikację.
Wpłat na cele humanitarne można dokonywać na następujące numery kont:
Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza „pomoc Ukrainie”, bank BNP Paribas:
PLN 58 1600 1462 1890 7447 7000 0004
EURO 31 1600 1462 1890 7447 7000 0005
USD 04 1600 1462 1890 7447 7000 0006
do wpłat walutowych:
KOD BIC/SWIFT Banku: PPABPLPK
Numer IBAN: litery PL 58 1600 1462 1890 7447 7000 0004
KOMENTARZE (0)