Hot desking i outsourcing druku coraz popularniejsze

W ankiecie przeprowadzonej przez The International Facility Management Association, 60 proc. badanych przyznało, że w ich biurach znajdują się nieużywane przez nikogo miejsca pracy.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hot desking i outsourcing druku coraz popularniejsze

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 wrz 2014 16:48


Tymczasem, coraz więcej firm ma odwagę wdrażać nieszablonowe rozwiązania, które zmieniają sposób w jaki dotąd myśleliśmy o biurach. Dzięki takim innowacjom udaje im się zredukować zarówno wpływ na środowisko jak i koszty eksploatacyjne. A z badań jasno wynika, że znaczna część stanowisk pracy pozostaje niewykorzystana.

Czytaj też: Firmy zmieniają swoje wnętrza, a pracownicy coraz mniej czasu spędzają przy biurkach

Stąd coraz popularniejsza staje się idea hot deskingu. - Niektóre firmy całkowicie rezygnują z przypisanych konkretnej osobie miejsc pracy. Pozwala to m.in. na redukcję powierzchni najmu, co ma korzystny wpływ na środowisko, bo większa przestrzeń to większe zużycie energii na jej utrzymanie. Wiele firm rezygnuje także całkiem lub częściowo z papierowego obiegu dokumentów. Oprócz zmniejszenia zużycia papieru i energii zasilającej urządzenia, pozwala to także zredukować przestrzeń biurową potrzebną do archiwizacji i przechowywania dokumentów. - mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor marki i członek zarządu Mikomax Smart Office.

Czytaj też: Hindusi nie muszą mieć nawet biurka. Wystarczy, że dostaną komputer

Jak pokazują badania, marnowanie papieru z pewnością można zaliczyć do „grzechów głównych” polskich pracowników biurowych.

- Blisko 9 mln pracowników polskich firm marnuje co roku ponad 5 mld nieefektywnie wydrukowanych kartek formatu A4. Outsourcing druku to metoda eliminacji tych procesów, które generują znaczne straty. Firmy, które zdecydowały się na współpracę z zewnętrznym specjalistą, zauważają obniżkę kosztów nawet o 40 proc. - mówi Maciej Nuckowski, dyrektor działu usług w Xerox Polska.

Aby zmniejszyć zużycie papieru wystarczy wprowadzić do kultury korporacyjnej kilka dobrych praktyk, np. drukowanie dwustronne czy produkowanie tylko niezbędnych dokumentów. Rozwiązaniem dla firm chcących przysłużyć się ochronie środowiska poprzez zmniejszenie zużycia papieru może być wprowadzenie systemów zarządzania drukiem. Technologia ta umożliwia dostosowanie floty drukującej do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Oznacza to lepszą kontrolę wydruków dokumentów, co przyczynia się do redukcji zużycia papieru. Warto też świadomie dokonywać zakupu sprzętu biurowego - nowoczesne urządzenia drukujące redukują odpady o 90 proc. i posiadają mniejszą o 30 proc. emisję dwutlenku węgla w porównaniu z poprzednimi generacjami sprzętów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.