27 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku Amazon w Polsce będzie obchodził to święto wspólnie ze swoimi pracownikami. Światowy gigant e-commerce poinformował właśnie, że we wrześniu pierwsi głusi pracownicy rozpoczęli pracę w Amazonie w Sadach pod Poznaniem. Kolejne wakaty dla osób z tym typem niepełnosprawności czekają na obsadzenie.
- Autor:KDS
- •25 wrz 2020 15:50

- Amazon we wszystkich swoich lokalizacjach w Polsce zatrudnia ponad 16 tysięcy pracowników.
- Od września to grono powiększyło się o pierwsze osoby, które nie słyszą.
- Do końca 2020 firma planuje zatrudnić 40 głuchych osób i uruchomić projekt także w innych lokalizacjach w 2021 roku.
Szacuje się, że osoby z wadami słuchu stanowią 5,3 proc. światowej populacji. W Polsce mieszka około 100 tysięcy osób niesłyszących, prawie milion osób ma poważną wadę słuchu, a problem niedosłyszenia dotyka 6 milionów Polaków. W Poznaniu liczbę osób głuchych w wieku od 3 do 70 lat szacuje się na około 2 tysiące, a grupa osób niedosłyszących również jest liczna. Amazon uruchomił pilotażowy program rekrutacji pracowników z wadami słuchu w Poznaniu. Firma planuje zatrudnić 40 osób w 2020 roku i uruchomić projekt także w innych lokalizacjach w 2021 roku.
- Amazon to miejsce pracy dla każdego. Różnorodność i integracja są dla nas bardzo ważne. Cieszę się, że mogę powitać nowe koleżanki i kolegów w zespole i jestem dumny, że Poznań stanie się pierwszym centrum logistycznym Amazon w Polsce, które zatrudnia osoby głuche. Naszym celem jest stworzenie prawdziwie zintegrowanego i przyjaznego środowiska pracy, aby wspierać aktywizację zawodową tych osób - powiedział Artur Kruczyk, dyrektor centrum logistycznego Amazon w Poznaniu. - Jestem przekonany, że nowe osoby wniosą ogromną wartość do Amazon i przyczynią się do naszego wspólnego sukcesu - dodał.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
By ułatwić zaadaptowanie się nowych pracowników, Amazon wprowadził szereg środków, które ułatwią pracę osobom z wadami słuchu i ich dobrze słyszącym kolegom i koleżankom. Menadżerom i pracownikom zaangażowanym w ten proces zapewniono pełne szkolenie, aby zniwelować bariery kulturowe i komunikacyjne. W tym celu opanowali m.in. podstawowe zwroty w języku migowym, zaś przy pomocy komunikacji wizualnej przedstawiono również podstawowe zasady savoir-vivre.
Menadżerowie są wspierani w codziennej komunikacji przez tłumaczy w miejscu pracy oraz drogą online. Współpracowników osób z wadami słuchu w pełni wspierają tłumacze, a materiały szkoleniowe zostały przetłumaczone na polski język migowy. W ramach wprowadzonych środków bezpieczeństwa osoby głuche zostały wyposażone w telefony, które automatycznie łączą się z systemem ewakuacyjnym, ostrzegając silnym światłem i wibracjami w przypadku ewakuacji.


KOMENTARZE (1)