Francuzi troszczą się o start zawodowy polskiej młodzieży

W ramach projektu biznesowego tak dużych marek jak Sodexo, L’Oreal Professionnel czy Dalkia, francuskie globalne firmy przyjmują na płatne staże w Polsce osoby z tzw. trudnych domów. Na pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy polskiej młodzieży wydali już 22 tys. euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francuzi troszczą się o start zawodowy polskiej młodzieży

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

14 mar 2013 10:35


- Wspieranie tego projektu oznacza dla nas także to, że możemy pozyskać bardzo dobrze przygotowanych ludzi: zaangażowanych, pełnych pasji, pewnych siebie, będących dobrymi pracownikami. Byłbym zadowolony witając kilkoro ze stażystów jako pracowników w Novotel Warszawa Centrum albo w Novotel Warszawa Lotnisko - mówi agencji informacyjnej Newseria Laurent Picheral, prezes zarządu Orbis.

To właśnie pracownicy hotelu Novotel Warszawa Centrum (należącego do grupy hotelowej Orbis) zainicjowali projekt „Accordeon samodzielności" i zwrócili się do Fundacji Accor o pomoc merytoryczną i finansową. Fundacja ta wspiera działania non-profit firmy Accor - strategicznego partnera grupy hotelowej Orbis.

W pierwszej edycji projektu udział wzięło siedem firm: Sodexo, L'Oreal Professionnel, Norauto, GEFCO, Dalkia Warszawa oraz Novotel Warszawa Centrum i Novotel Warszawa Airport. Wszystkie to globalne marki z francuskim kapitałem.

- To jest prośba Fundacji Accor, która jest francuską organizacją pozarządową i do tych firm kierowaliśmy się w pierwszej kolejności - tłumaczy dla Newserii Maria Keller-Hamela, członkini zarządu Fundacji Dzieci Niczyje. - Niektóre firmy same się zgłaszały z chęcią dołączenia do „Accordeonu samodzielności", co jest szczególne istotne, bo przedsiębiorcy chcą takich ludzi, którzy od początku są z nimi, są szkoleni według ich standardów.

Jak podaje „Fundacja Dzieci Niczyje" w Polsce 70 tys. dzieci wychowuje się poza rodziną, co oznacza, że ich start na rynku pracy jest szczególnie trudny. W ramach programu „Accordeon samodzielności" te młode osoby otrzymują możliwość odbycia płatnego stażu w firmach oraz pomoc psychologiczną.

- Dostają miejsca stażowe w fajnych, dużych firmach z francuskim kapitałem. Ale zanim zostaną tam skierowane, odbywają długie i żmudne przygotowania, polegające na szkoleniu i wsparciu psychologicznym - informuje Joanna Marszał, psycholog z „Fundacji Dzieci Niczyje". - To są takie małe kroki, które mają doprowadzić do tego, żeby staż zakończył się sukcesem i żeby stażyści zostali w tych firmach lub poradzili sobie na rynku pracy w inny sposób.

Marie-Caroline Bizet, dyrektor Fundacji Accor podkreśla, że ważnym aspektem jest oparcie działań organizacji o lokalne potrzeby. Dlatego tak ważna jest współpraca z polskimi pracownikami, którzy zainicjowali ten program.

Fundacja Accor wspiera ponad 150 projektów w 35 krajach. Pierwsza edycja „Accordeonu samodzielności" rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Wówczas 18 osób w wieku 18-21 lat podjęło płatne staże w firmach partnerskich, część z nich już dostała propozycje zatrudnienia stałego. Program stażów trwa do sierpnia tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.