PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Firmy namawiają pracowników do proekologicznych zachowań

Działania proekologiczne stają się coraz ważniejsze dla firm i ich pracowników. Ponad 50 proc.
z nich podejmuje kroki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 lip 2019 17:19
Firmy namawiają pracowników do proekologicznych zachowań
Im bardziej skomplikowane jest podjęcie działań proekologicznych, tym mniej firm się w nie angażuje. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 41 proc. przedsiębiorców coraz częściej korzysta z elektronicznych dokumentów (takich jak np. elektroniczne faktury) w celu ograniczenia zużycia papieru - wynika z badania „Leasing Index 2019”.
  • Spośród małych przedsiębiorstw 29 proc. rozważa inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.
  • Z kolei 40 proc. przedsiębiorstw namawia pracowników do proekologicznych zachowań.

Jak wynika z badania „Leasing Index 2019”, aż 51 proc. badanych firm stara się minimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Jeszcze więcej – 53 proc. – prowadzi segregację odpadów.

- O ile to drugie działanie można uzasadnić koniecznością – do tego obliguje nas prawo, o tyle ograniczanie produkcji śmieci to dowód na to, że idea „zero waste”, czyli „brak odpadów” przedostaje się z płaszczyzny prywatnej osób najbardziej zaangażowanych w ochronę środowiska, do powszechnej świadomości. Polacy wiedzą, że jeśli nie weźmiemy się do pracy, nasza planeta utonie w odpadach – mówi Agnieszka Basińska, HR partner w Santander Leasing.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Pracodawcy też są eko

Analiza wyników badania wskazuje, że im bardziej skomplikowane jest podjęcie działań proekologicznych, tym mniej firm się w nie angażuje. Ekologiczne produkty, półprodukty, materiały i surowce w swoich działaniach wykorzystuje mniej niż 1/3 badanych (30 proc.). Jeszcze mniej (29 proc.) ma w planach inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.

Takie dane nie mogą dziwić – należy pamiętać, że w grupie badanych były mikroprzedsiębiorstwa oraz firmy zatrudniające kilka osób. W wielu przypadkach nie zajmujące się produkcją, a co za tym idzie nie planuje żadnych działań mających na celu unowocześnienie procesów w tym zakresie.

- Bez wątpienia optymistycznym wnioskiem z naszego badania jest odsetek przedsiębiorstw, które namawiają pracowników do proekologicznych zachowań (40 proc.). Santander Leasing sam jest firmą, która działania przyjazne środowisku wpisuje nie tylko w strategię biznesową, ale też na listę własnych, wewnętrznych priorytetów – podkreśla Agnieszka Basińska.

- Ograniczenie zużycia wody i papieru, sprzątanie najbliższego otoczenia biura czy rezygnacja z plastiku to tylko niektóre inicjatywy, które wdrażamy. Podobnie jak większość firm, które wzięły udział w badaniu, zmieniamy się na lepsze w oparciu o własną kreatywność i zapał pracowników - podsumowuje.

*Badanie dotyczy firm zatrudniających do 49 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy namawiają pracowników do proekologicznych zachowań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA