PARTNERZY PORTALU

Firmy mogą zyskać nową, mocną kartę w rekrutacji. Muszą tylko zechcieć z niej skorzystać

  • KDS
  • 21 gru 2022 6:52

Na rynku pracy rośnie znaczenie czynników, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z 3 elementów: E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny. Kwestie związane z ESG mogą nawet zadecydować o tym, z którą firmą będzie chciał się związać kandydat.

Firmy mogą zyskać nową, mocną kartę w rekrutacji. Muszą tylko zechcieć z niej skorzystać
Część organizacji, by móc realizować założone cele ESG decyduje się na pozyskanie nowych talentów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Agencja zatrudnienia ManpowerGroup opublikowała we wtorek 20 grudnia raport „ESG w Polsce. Rynek pracy”. To kolejne badanie które pokazuje wzrost znaczenia zjawiska. 3 na 10 organizacji w Polsce jest na etapie opracowywania strategii ESG. Te, które już ją wdrożyły, największy nacisk kładą na działania związane z obszarem ludzkim i społecznym.
  • Kwestie związane ze środowiskiem są najbardziej istotne dla pracodawców produkcji podstawowej. Największy nacisk na działania na rzecz obszaru ludzkiego i społecznego zostanie położony w branży budowlanej. Natomiast kwestie ładu korporacyjnego będzie najważniejszy dla firm z sektora IT, zakończono.
  • Firmy wskazują na dwie główne motywacje do wprowadzenia ESG. Pierwsza to chęć przestrzegania przepisów (43 proc.), druga - budowanie reputacji (42 proc.).

Z raportu ManpowerGroup „ESG w Polsce. Rynek pracy” opisującego dane związane z ESG (skrót od environmental, social and governance) i zrównoważonym rozwojem w Polskich firmach wynika, że pracodawcy, którzy wdrożyli w swojej organizacji tego typu programy, największy nacisk kładą na działania związane z obszarem ludzkim i społecznym (35 proc. badanych). Drugie w kolejności są prace na rzecz środowiska (28 proc.), a następie ładu korporacyjnego (18 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone na próbie obejmującej 509 pracodawców.

Z raportu wynika, że firmy zdają sobie sprawę, iż wprowadzenie działań w obszarze ESG wymaga także odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Według danych analizy, organizacje w ciągu najbliższych 12 miesięcy przewidują zatrudnienie pracowników w obszarach takich jak wpływ na środowisko, lepsze zarządzanie organizacją czy wpływ społeczny.

Czytaj więcej: Urzędnicy ZUS masowo pukają do chorych. Już 6 tys. straciło L4

– W ostatnim czasie zaszło wiele zmian społecznych, które znacząco wpłynęły na preferencje i oczekiwania kandydatów względem miejsca pracy. Pracownicy przywiązują jeszcze większą niż dotychczas wagę do szeroko rozumianego wellbeingu. Firmy nie pozostają na to obojętne, co jest widoczne między innymi w dużej koncentracji tego typu działań w strategiach ESG - mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower Polska. Jak dodaje, potwierdzają to także dane raportu, bowiem według nich pracodawcy chcą położyć największy nacisk właśnie na aktywności społeczne.

Jeśli chcesz sprawnie prowadzić biznes, zainwestuj w ESG

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy mogą zyskać nową, mocną kartę w rekrutacji. Muszą tylko zechcieć z niej skorzystać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA