×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy mają poważny problem z realizacją tego, czego chcą od nich pracownicy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 23 kwi 2022 0:01

Brak jasnych przepisów, szczególnie w kwestiach prawno-podatkowych, może skutecznie zniechęcać do angażowania się firm w działania wolontaryjne. Tymczasem już 4 na 10 pracowników chciałoby pomagać w takich sposób innym.

Firmy mają poważny problem z realizacją tego, czego chcą od nich pracownicy
4 na 10 zatrudnionych chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat pracowniczy w wymiarze 2-3 godzin w miesiącu (fot. Unsplash/Hannah Busing)
REKLAMA
  • Badania potwierdzają, że pracownicy chcą pracować w firmach społecznie odpowiedzialnych, co więcej - aż 40 proc. z nich angażowałaby się w wolontariat pracowniczy, gdyby firma dawała taką możliwość.
  • Tymczasem przedsiębiorstwa, które chcą prowadzić działania CSRowe, napotykają realne bariery regulacyjne i biurokratyczne.
  • Na ich liście znajdziemy m.in. koszty ponoszone na finansowanie wolontariatu, co można udostępnić pracownikowi w ramach działań CSR?

Polskie firmy chcą wykorzystywać posiadane zasoby i zasięgi, aby przyczyniać się do pozytywnych zmian społecznych, jednak brakuje jasnych przepisów, stabilności i transparentności. Tak wynika z badania „Filantropia Korporacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej” przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, UN Global Compact Network Poland, Kantar Polska oraz kancelarię Dentons.

Jednak jedną z największych bolączek polskiego biznesu, który chce być społecznie odpowiedzialny, są bariery regulacyjne i biurokratyczne związane są m.in. z organizacją wolontariatu pracowniczego.

Czytaj więcej: Henkel Polska stawia na wolontariat pracowniczy

- Obecnie obowiązujące przepisy prawa budzą wątpliwości i bywają trudne do zastosowania w praktyce, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy rzadko kiedy posiadają własny dział prawny lub prawnika wewnętrznego. To wpływa niekorzystnie na ilość i jakość działań CSR’owych realizowanych przez pracodawców - wyjaśnia Magda Słomska, adwokat z Zespołu Prawa Pracy w Kancelarii Dentons.

Niemal połowa pracowników chce działać w wolontariacie

Z badań jasno wynika, że dziś od biznesu oczekuje się działań społecznie odpowiedzialnych. Takie wymagania stawiają nie tylko klienci i inwestorzy, ale i pracownicy - 4 na 10 zatrudnionych chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat pracowniczy w wymiarze 2-3 godzin w miesiącu („Filantropia w CEE 2020” - Kantar na zlecenie Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy mają poważny problem z realizacją tego, czego chcą od nich pracownicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA