ESG w biznesie. Inwestorzy sądzą, że raporty finansowe dają mierzalne korzyści

Do tej pory firmy nie traktowały kwestii środowiskowych i społecznych jako istotnego obszaru działalności uważają ankietowani w badaniu EY "Czy raportowanie niefinansowe pokazuje inwestorom prawdziwą wartość przedsiębiorstwa?". Teraz to się zmienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ESG w biznesie. Inwestorzy sądzą, że raporty finansowe dają mierzalne korzyści

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 maj 2017 14:34


• Zdaniem 92 proc. prezesów w długim okresie czasu kwestie pozafinansowe – od zmiany klimatu po efektywność zarządów – będą miały realny i mierzalny wpływ na przedsiębiorstwa.

• Według ¾ badanych głównym czynnikiem motywującym spółki do raportowania danych niefinansowych jest budowanie pozytywnej opinii o firmie wśród klientów.

• 68 proc. respondentów badania EY przyznaje, że ESG często lub czasami ogrywa znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o inwestycji. Aż 39 proc. twierdzi, że nie zainwestuje w firmę, która ma słaby ład korporacyjny.

Raportowanie niefinansowe rozwija się od końca lat 90. XX wieku. Ujawniane wtedy informacje zajmowały zaledwie kilka stron, dzisiaj raporty są często dłuższe od rocznego sprawozdania. W grudniu 2015 roku Laurence Fink, prezes amerykańskiej firmy Black Rock zwrócił się do prezesów firm wchodzących w skład indeksu S&P500 z prośbą, by na poważnie potraktowali ujawnienia dotyczące wpływu na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz ładu korporacyjnego (ESG – environmental, social and governance). Jego zdaniem ESG przynosi wymierne korzyści. Ponad 80 proc. inwestorów badanych przez EY zgadza się z apelem Finka.

– Fink wzywał też do skoncentrowania się na długoterminowym budowaniu wartości (zamiast na krótkoterminowych wypłatach dywidend) i otwartości w prezentowaniu strategii biznesowych – mówi Rafał Hummel, szef działu climate change and sustainability services, EY.

– To pod jego wpływem rządy, regulatorzy i twórcy standardów raportowania dyskutują o zrównoważonym rozwoju i sposobach jego odzwierciedlania w raportach – dodaje.

Czy inwestorzy patrzą na ESG?

68 proc. respondentów badania EY przyznaje, że ESG często lub czasami ogrywa znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o inwestycji. W 2015 roku twierdziło tak 52 proc.

Źródło: EY Źródło: EY

16 proc. spośród tych, którzy nie biorą ESG pod uwagę, przyznaje, że nie jest przekonanych o wpływie ujawniania takich informacji na wyniki przedsiębiorstwa.

Inwestorzy chcą więcej

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
EY

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.