PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

ESG w biznesie. Inwestorzy sądzą, że raporty finansowe dają mierzalne korzyści

  • Autor: JP
  • 9 maj 2017 14:34

Do tej pory firmy nie traktowały kwestii środowiskowych i społecznych jako istotnego obszaru działalności uważają ankietowani w badaniu EY "Czy raportowanie niefinansowe pokazuje inwestorom prawdziwą wartość przedsiębiorstwa?". Teraz to się zmienia.

ESG w biznesie. Inwestorzy sądzą, że raporty finansowe dają mierzalne korzyści
Dzisiaj zwraca się uwagę na oczekiwania społeczne, zmiany demograficzne, niedobory zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne itd.. (Fot.: EY)
REKLAMA

• Zdaniem 92 proc. prezesów w długim okresie czasu kwestie pozafinansowe – od zmiany klimatu po efektywność zarządów – będą miały realny i mierzalny wpływ na przedsiębiorstwa.

• Według ¾ badanych głównym czynnikiem motywującym spółki do raportowania danych niefinansowych jest budowanie pozytywnej opinii o firmie wśród klientów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• 68 proc. respondentów badania EY przyznaje, że ESG często lub czasami ogrywa znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o inwestycji. Aż 39 proc. twierdzi, że nie zainwestuje w firmę, która ma słaby ład korporacyjny.

Raportowanie niefinansowe rozwija się od końca lat 90. XX wieku. Ujawniane wtedy informacje zajmowały zaledwie kilka stron, dzisiaj raporty są często dłuższe od rocznego sprawozdania. W grudniu 2015 roku Laurence Fink, prezes amerykańskiej firmy Black Rock zwrócił się do prezesów firm wchodzących w skład indeksu S&P500 z prośbą, by na poważnie potraktowali ujawnienia dotyczące wpływu na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz ładu korporacyjnego (ESG – environmental, social and governance). Jego zdaniem ESG przynosi wymierne korzyści. Ponad 80 proc. inwestorów badanych przez EY zgadza się z apelem Finka.

– Fink wzywał też do skoncentrowania się na długoterminowym budowaniu wartości (zamiast na krótkoterminowych wypłatach dywidend) i otwartości w prezentowaniu strategii biznesowych – mówi Rafał Hummel, szef działu climate change and sustainability services, EY.

– To pod jego wpływem rządy, regulatorzy i twórcy standardów raportowania dyskutują o zrównoważonym rozwoju i sposobach jego odzwierciedlania w raportach – dodaje.

Czy inwestorzy patrzą na ESG?

68 proc. respondentów badania EY przyznaje, że ESG często lub czasami ogrywa znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o inwestycji. W 2015 roku twierdziło tak 52 proc.

Źródło: EY
Źródło: EY
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ESG w biznesie. Inwestorzy sądzą, że raporty finansowe dają mierzalne korzyści

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA