×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ekologiczne nawyki w miejscu pracy. Coraz więcej firm staje się eko

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 wrz 2019 12:10

Biznes i przemysł mogą odegrać znaczną rolę w walce o klimat i środowisko naturalne. Szczególnie, że niemałą część dnia spędzamy w pracy, zamknięci w biurowcach, gdzie generujemy „góry” śmieci. Warto zatem wdrożyć odpowiednie eko-rozwiązania w firmach. Jakie?

Ekologiczne nawyki w miejscu pracy. Coraz więcej firm staje się eko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Łatwym sposobem na zmniejszenie ilości plastiku w biurze, jest zainwestowanie w dystrybutory wody filtrowanej oraz korzystanie z „tradycyjnych” lub biodegradowalnych filiżanek i kubków zamiast plastikowych odpowiedników.
 • Kolejnym krokiem będzie oszczędność papieru, czyli jak najczęstsze używanie elektronicznych nośników.
 • Firmy promują ekologie udostępniając swoim pracownikom rowery, którymi mogą dojeżdżać do pracy.

Emisja CO2, za którą odpowiadają firmy i zakłady produkcyjne, przyczynia się do wzrostu temperatury powierzchni Ziemi, a przez globalne ocieplenie topnieją lodowce i podnosi się poziom wód. Globalna wycinka lasów odpowiada za spadek populacji zwierząt, w miastach do narastania zjawiska smogu. Nadmierna eksploatacja surowców naturalnych sprawi, że wbrew swojej woli w przyszłości będziemy musieli zmienić naszą dietę, przyzwyczajenia, a nawet styl życia. To przepis na biologiczną katastrofę, za którą odpowiada człowiek.

Czytaj też: Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, także w pracy

9 na 10 mieszkańców miast żyje w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza stanowi niebezpieczeństwo dla ich stanu zdrowia. Nie słabnie także proces ocieplenia klimatycznego – średnia temperatura jest wyższa o 1.1 stopnia Celsjusza, niż to miało miejsce w okresie preindustrialnym, co przyczynia się do częstszego występowania anomalii pogodowych w różnych częściach świata. Może wydawać się, że to niewielki wzrost, ale i taka zmiana może prowadzić do katastrofy, poza tym zjawisko przybiera na sile. Co więcej, jeden ładunek plastikowych odpadów wpada do oceanu co minutę, a całkowita produkcja papieru i tektury w 2018 r. wyniosła aż 92,2 mln ton .

- Dlatego tak ważne jest wprowadzanie zmian na rzecz ochrony środowiska, póki jest na to czas. Na szczęście nawyki związane z ekologią coraz częściej znajdują miejsce w naszej codziennej rutynie. W domu staramy się segregować śmieci, eliminujemy plastik i wprowadzamy podejście zero waste. Często jednak zapominamy o tym w miejscu pracy. Niestety także nie wszyscy pracodawcy pamiętają o ekologii, a to błąd - komentuje Magdalena Bernatowicz, ekspert Intrum.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ekologiczne nawyki w miejscu pracy. Coraz więcej firm staje się eko
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2019-09-28 14:59:17

  O jak cudownie słodko. Uważajcie, żebyście się od tej słodkości nie porzygali... Firmowy kompostownik - kto się nim będzie zajmował? Zatrudni się kogoś? Kogoś przymusi? Najlepszą opcją byłby ochotnik, ale czuję, że byłby faworyzowany i zajmowałby się sadzeniem kwiatków niż swoją robotą. Dalej - zamiast bajdurzyć o ekologicznych drukarkach (?) i tuszach na olejach roślinnych może wspomnijcie o drukarkach ze stałym systemem zasilania tuszem? Zachęcanie do dojazdu rowerem jest fajne. Ale wiecie, że nagradzanie za to ekstra bonusami może nosić znamiona dyskryminacji i faworyzowania wybranej grupy pracowników? Nie każdy na rower wsiądzie - może mu przeszkadzać stan zdrowia, odległość od pracy, brak dobrej drogi dojazdowej, inne obowiązki poranne/popołudniowe (dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym).

  • Zdegustowany 2021-03-08 11:15:53

   Masz absolutna racje! Lepiej nie robić absolutnie NIC, nawet się nie starać. Wręcz przeciwnie! Demotywować innych do robienia CZEGOKOLWIEK. Tylko narzekać na jakość powietrza i nienormalną pogodę, to jest właśnie produktywne podejście! Brawo!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA