Dzień Wolontariusza, Anna Zalewska: Dziękuję wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom za ich dobrowolną i bezinteresowną pracę. Dziękuję za szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, wrażliwość na potrzeby innych, kreatywność i otwartość na świat - napisała minister edukacji narodowej w życzeniach do wolontariuszy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Wolontariusza, Anna Zalewska: Dziękuję wolontariuszom za ich bezinteresowną pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 gru 2017 11:10


• We wtorek (5 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z okazji tego święta złożyła życzenia wolontariuszom.

• Ponadto MEN opublikowało "Poradnik wolontariusza" przybliżający zasady organizacji szkolnego wolontariatu.

"Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom za ich dobrowolną i bezinteresowną pracę. Dziękuję za szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi, wrażliwość na potrzeby innych, kreatywność i otwartość na świat. Życzę dalszych sukcesów w podejmowaniu działań na rzecz społeczności szkolnej oraz lokalnej" - napisała minister edukacji narodowej w życzeniach opublikowanych na stronie internetowej resortu.

Na stronie MEN zamieszczono także "Poradnik wolontariatu" przygotowany na zlecenie ministerstwa przez Caritas Polską. Broszura przybliża zasady organizacji szkolnego wolontariatu zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. W poradniku znalazły się informacje m.in. o radzie wolontariatu, obowiązkach dyrektora i opiekuna wolontariatu czy współpracy szkoły z organizacjami pozarządowym. Broszura zawiera także przykładowy scenariusz zajęć oraz ćwiczenia dla uczniów różnych grup wiekowych. Jak zaznacza MEN, "poradnik ma zachęcić młodych ludzi do aktywności wolontariackiej i przedstawia korzyści płynące z angażowania się w tę formę pomocy innym".

Czytaj też: Wolontariat pracowniczy na topie. "Równie ważny jak działania biznesowe"

Wolontariat to świadoma, bezinteresowna działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Jak pokazują badania Stowarzyszenia Klon/Jawor, od kilku lat odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny - w działalność społeczną angażuje się co piąty z nas. Systematycznie przybywa jednak organizacji, które korzystają z pracy wolontariuszy. Z badań wynika, że wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.