CSR w Polsce. Rekord wśród społecznie odpowiedzialnych

• Jakie są najlepsze społecznie odpowiedzialne praktyki biznesu w Polsce?
• Forum Odpowiedzialnego Biznesu odnotowało w 2015 r. ich rekordową liczbę – 811 (452 nowe przykłady działań i 359 długoletnich).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CSR w Polsce. Rekord wśród społecznie odpowiedzialnych

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

6 maj 2016 9:51


Tegoroczna odsłona raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, opracowywanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zebrała rekordową liczbę dobrych praktyk CSR – 811.

– Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się już nie tylko szlachetnym wyborem firm, ale także pewnego rodzaju wymogiem związanym z oczekiwaniem społecznym. Brak dialogu z interesariuszami, ignorowanie ich potrzeb i oczekiwań może skutkować słabszą pozycją konkurencyjną i mniejszymi udziałami w rynku. Firma może stracić nie tylko klientów, ale być też mniej atrakcyjna dla wykształconych i utalentowanych pracowników – mówi Magdalena Rędziniak, dyrektor ds. CSR w Orange Polska.

Źródło: FOB Źródło: FOB

Ład korporacyjny

W obszarze „ład organizacyjny" opisanych jest 36 dobrych praktyk zgłoszonych przez 28 firm. Podobnie było w 2014 r. – wówczas odnotowano 35 praktyk w tym obszarze.

Po raz kolejny najwięcej uwagi firmy poświęciły etyce w firmie. 15 praktyk zgłosiły wyłącznie duże firmy. Działania te opierają się na posiadaniu kodeksu etyki. Tego rodzaju dokument posiada m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu, ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych, Best, Stena Recykling, Scanmed, Pekaes. O kodeks zadbały również: KPMG, Vibus, UPC, ING, Credit Agricole, Cemex oraz Tauron.

Również PKP zdecydowała się na wdrożenie kodeksu. – Generalnie uważa się, że najbardziej pozytywnie postrzegane spółki mają swój kodeks etyczny. Wyróżnia on nowoczesne firmy. I rzeczywiście jest tak, że w wielu krajach inwestorzy, np. na giełdzie, interesują się firmami, które są transparentne i zachowują się etycznie – mówi Jacek Wojciechowicz, rzecznik etyki Grupy PKP.

Z kolei PKN Orlen, jako jedyna polska spółka, znalazł się na liście 131 Najbardziej Etycznych Firm Świata stworzonej przez niezależny ośrodek badawczy, promujący dobre praktyki i etykę w biznesie „The Ethisphere Institute". I to po raz trzeci z rzędu. Posiada nie tylko kodeks dla pracowników, ale  również wskazówki postępowania dla dostawców. Dokument opisuje standardy społeczne, środowiskowe, a także etyczne i związane z ładem korporacyjnym.

– Etyczne prowadzenie biznesu to dla PKN Orlen kwestia fundamentalna – mówi Wojciech Jasiński, prezes spółki. – Orlen stale się rozwija. Dobrze, że możemy to robić w oparciu o stabilne fundamenty wartości korporacyjnych – dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.