PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz więcej firm stawia na zieloną energię

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2022 14:48

90 proc. spółek tworzących indeks WIG20 na GPW inwestuje w OZE lub korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, dla spółek z mWIG40 wskaźnik ten wynosi 65 proc., a dla tych z sWIG80 - 59 proc. - wynika z analizy działającej w sektorze energetycznym firmy Luneos.

Coraz więcej firm stawia na zieloną energię
(Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Z analizy Luneos wynika, że 90 proc. spółek z WIG20 inwestuje w OZE lub korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, np. poprzez zakup certyfikowanej energii.
  • W przypadku spółek z mWIG40 wskaźnik ten wyniósł 65 proc., a dla spółek z sWIG80 - 59 proc.
  • "Analiza pokazuje, że transformacja energetyczna sprawniej odbywa się w największych spółkach, niż w mniejszych podmiotach" - ocenił współzałożyciel i wiceprezes Luneos Michał Kozłowski.

Luneos w czerwcu i lipcu 2022 r. poddała analizie raporty niefinansowe oraz sprawozdania zarządu z działalności za 2021 r. spółek, poszukując w nich odniesień do energii odnawialnej. Spółka była zaliczana do grupy korzystającej lub inwestującej w OZE, gdy podawała ile procent energii zużywanej w przedsiębiorstwie było generowanych we własnych instalacjach fotowoltaicznych, jaki procent stanowiła zielona energia zakupiona od zewnętrznych podmiotów, jakie są plany inwestycyjne spółki w obszarze OZE, itp.

Z analizy wynika, że w OZE 90 proc. spółek z WIG20 inwestuje w OZE lub korzysta z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, np. poprzez zakup certyfikowanej energii. W przypadku spółek z mWIG40 wskaźnik ten wyniósł 65 proc., a dla spółek z sWIG80 - 59 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na dalszym etapie analizy raportów Luneos skupił się tylko na działaniach i planach związanych z własnymi mocami pochodzącymi z OZE, czyli czy przedsiębiorstwa posiadają lub planują podjąć inwestycje we własną energię pochodzącą z fotowoltaiki lub farm wiatrowych. Rezultaty wykazały, że 50 proc. spółek z WIG20, 40 proc. spółek z mWIG40 i 26 proc. spółek z sWIG80 planuje inwestycje we własną energię z OZE, albo już w nią inwestuje.

"Analiza pokazuje, że transformacja energetyczna sprawniej odbywa się w największych spółkach, niż w mniejszych podmiotach" - ocenił współzałożyciel i wiceprezes Luneos Michał Kozłowski. Dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, małe i średnie firmy z polskiego rynku kapitałowego powinny w 2022 r., jak i w kolejnych latach, przyspieszyć odchodzenie od coraz droższej energii pochodzącej z węgla na rzecz tej wytwarzanej z OZE. Dzięki temu zyskają większą niezależność energetyczną i zmniejszą niepewność, która im towarzyszy w związku z kryzysem energetycznym, z jakim zmaga się europejska gospodarka - dodał Kozłowski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej firm stawia na zieloną energię

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA