BZ WBK, GPW, Rafako i Tauron debiutują w Respect Index

Respect Index to indeks najbardziej odpowiedzialnych społecznie spółek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do 7 edycji weszły dwadzieścia trzy spółki, w tym czterech debiutantów - Bank Zachodni WBK, Giełda Papierów Wartościowych, RAFAKO i Tauron Polska Energia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BZ WBK, GPW, Rafako i Tauron debiutują w Respect Index

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 gru 2013 9:24


Respect Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych. Projekt został wprowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w 2009 roku, kiedy to został ogłoszony pierwszy skład indeksu. Respect Index obejmuje swoim portfelem polskie i zagraniczne spółki z Głównego Rynku GPW, działające zgodnie z najlepszymi standardami zarządzania w zakresie ładu korporacyjnego ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także z uwzględnieniem czynników ekologicznych, społecznych i pracowniczych. Trafiają do niego spółki, które przechodzą trzystopniową weryfikację prowadzoną przez GPW i SEG, w zakresie wyżej wymienionych obszarów, a także audyt prowadzony przez partnera projektu od jego pierwszej edycji, firmę Deloitte.

Czytaj też: Praktyki odpowiedzialnego biznesu coraz bardziej popularne

- Zgodnie z deklaracjami Giełdy z początku bieżącego roku zmianie uległa formuła kwalifikacji spółek do indeksu oraz częstotliwość badań. Obecnie spółki analizowane są z perspektywy branżowej w trzech obszarach: środowisko, społeczeństwo i zarządzanie, a aktualizacja indeksu ma miejsce tylko raz w roku. Mimo tego, że podnieśliśmy wymogi, w indeksie znalazła się rekordowa liczba spółek. Wyniki te pokazują, że spółki coraz mocniej angażują się w obszar CSR i jest ich coraz więcej - podkreśla Tomasz Wiśniewski, przewodniczący Komitetu Indeksów Giełdowych GPW.

Nowy skład indeksu będzie obowiązywał od 23 grudnia 2013 r. Po raz kolejny w Respect Index znalazły się firmy PKN Orlen, Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Oprócz wyżej wymienionych spółek w skład Respect Index weszły również spółki: Apator, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Budimex, Elektrobudowa, Grupa Azoty, ING Bank Śląski, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Netia, Pelion, Polska Grupa Energetyczna, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Telekomunikacja Polska, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.