Zakończyła się IV edycja programu edukacyjnego “Biznes kontra smog”. W jego ramach wolontariusze z kilkudziesięciu zrzeszonych firm przygotowywali i prowadzili szkolenia dla dzieci i młodzieży na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza i zmianom klimatu. W najnowszej edycji programu wzięło udział niemal 9 tys. dzieci i młodzieży.

140 wolontariuszy - pracowników firm, przeprowadziło w tym roku szkolnym ponad 400 warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy w tej edycji programu organizatorzy poszerzyli zakres warsztatów o tematy dotyczące zmian klimatu. Prawie 30 proc. spotkań dotyczyło tej tematyki, pozostałe to nauka o smogu i jakości powietrza.
Zajęcia odbyły się bezpłatnie w 138 szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Ponadto materiały zostały przetłumaczone na język ukraiński.
- Dane pokazują, że przed nami ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia w walce o czyste powietrze. W Polsce wciąż mamy zbyt wiele kopciuchów, czyli kotłów generujących wysoki poziom zanieczyszczeń. Dlatego pomimo utrudnień pandemicznych i rosyjskiej inwazji na Ukrainę kontynuujemy nasz program edukacyjny “Biznes kontra smog”. Tematy ESG a więc również czystego powietrza i kryzysu klimatycznego są coraz wyżej na agendzie nie tylko firm, ale i społeczeństwa i mają bezpośredni wpływ na nas wszystkich. Tego tematu nie można odkładać na później” - wyjaśnia Tomasz Kassel, lider ds. ESG i partner inicjatora akcji PwC Polska.
Zobacz: Wolontariat pracowniczy w firmie. Dobrze zorganizowany daje same korzyści
W ciągu czterech edycji “Biznes kontra smog” warsztaty przeprowadzono dla 45 000 dzieci ze 150 miejscowości. Wolontariusze przeprowadzili niemal 2000 warsztatów edukacyjnych, zarówno w formie stacjonarnej, online jak i hybrydowo. W program zaangażowało się 860 pracowników-wolontariuszy.
Jesienią 2021 r. PwC Polska przeprowadziło badanie na grupie 1500 pracowników firm zaangażowanych w program “Biznes kontra smog”. 87 proc. badanych uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 30 proc. określa te działania jako „bardzo złe”.
Do IV edycji „Biznes kontra smog” włączyło się w sumie aż 28 organizacji.


KOMENTARZE (0)