- Coraz więcej polskich firm włącza się w pomoc Ukraińcom.
- Organizują zbiórki, np. żywności, ale też oferują pomoc w znalezieniu miejsca pracy czy zakwaterowania.
- Są i takie, które oferują pomoc medyczną i psychologiczną.
Już w ubiegłym tygodniu w ramach działań na rzecz Ukrainy Grupa Pracuj podjęła konkretne decyzje dotyczące pomocy finansowej dla osób bezpośrednio dotkniętych tamtejszymi wydarzeniami. Cały zespół Robota.ua otrzyma z wyprzedzeniem pensje za najbliższe miesiące. Dla pracowników, którzy wraz z rodzinami zdecydowali się przyjechać do Polski, organizowany jest transport oraz zakwaterowanie.
Grupa Pracuj przekazała także 1 milion złotych dla organizacji humanitarnych działających na rzecz Ukrainy w Polsce, w tym Polskiej Akcji Humanitarnej. Dodatkowe 5 milionów hrywien trafiło za pośrednictwem Robota.ua do ukraińskiego Czerwonego Krzyża.
Czytaj też: Wojna sparaliżowała polskie firmy na Ukrainie
Z kolei w serwisie Pracuj.pl w poniedziałek 28 lutego uruchomione zostały nowe funkcje, wspierające szybkie wyszukiwanie wśród już obecnych na serwisie stanowisk takich, na które pracodawcy są gotowi w obecnej sytuacji zatrudniać kandydatów z Ukrainy. Pracodawcy mogą odpowiednio wyróżnić swoje ogłoszenie, zaś na głównej stronie serwisu pojawiła się specjalna zakładka "Robota" („Pобота”) i możliwość filtrowania ogłoszeń dla osób z Ukrainy.
Ponadto serwis zdecydował się uruchomić ofertę bezpłatnych ogłoszeń dla pracodawców tworzących stanowiska oznaczone znacznikiem “zapraszamy pracowników z Ukrainy”, które znajdą się w dedykowanej im zakładce "Robota".
Czytaj też: Polskie firmy solidarne z Ukrainą. Tak pomagają
Pracownicy przygotowali także porady zawodowe w języku ukraińskim, dedykowane osobom szukającym pracy w nowym, słabo znanym sobie środowisku zawodowym.
Pracuj.pl przygotowuje ponadto bezpłatne konsultacje CV online dla osób z Ukrainy, które będą poszukiwały zatrudnienia w Polsce.
Pocztowcy pomagają
Poczta Polska od początku włącza się w pomoc dla uchodźców ukraińskich. Działa w kilku obszarach:
- dach nad głową – możliwość wykorzystania przeszło 200 miejsc noclegowych w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych w Jaszowcu i w Szklarskiej Porębie oraz w hotelu pracowniczym zlokalizowanym w pobliżu warszawskiej sortowni,
- transport osób – jako firma działająca na terenie całej Polski, dysponująca bazą samochodów, które mogą być również wykorzystywane do transportu osób, udostępniliśmy kilkadziesiąt samochodów do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce;
- logistyka towarów – będąc największą w Polsce firmą logistyczną, Spółka posiada zasoby infrastrukturalne, transportowe i osobowe, umożliwiające sprawne przewożenie dużej ilości towarów do miejsca, w którym potrzebne jest wsparcie, realizujemy specjalne transporty na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;
- możliwość zatrudnienia obywateli Ukrainy – zgodnie z zapotrzebowaniem, zgłosiliśmy także gotowość do zaoferowania miejsc pracy, w tym na wielu stanowiskach, na których nie jest wymagana znajomość języka polskiego.
Pracodawcy łączą siły
W ciągu niespełna 3 dni organizacja Pracodawcy RP, zrzeszająca 19 tys firm zatrudniających 5 mln pracowników, wraz z partnerami zebrała ponad 1 mln zł na wsparcie ogarniętej wojną Ukrainy.
Czytaj też: Szybka ścieżka w zatrudnianiu Ukraińców. Będą duże zmiany w przepisach
Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup niezbędnych artykułów, które będą w danej chwili najbardziej potrzebne i uzgodnione ze stroną rządową. Zbieranie środków prowadzone jest w trybie ciągłym. Zakupy będą realizowane na bieżąco i prowadzone do czasu stabilizacji sytuacji w Ukrainie. Im więcej środków uda się zgromadzić, tym więcej artykułów będzie można zakupić i przekazać poszkodowanym w Ukrainie. Liczy się każda kwota.
Dodatkowo Pracodawcy RP wraz z partnerami działają w zakresie:
- zapewnienia miejsc pracy oraz zakwaterowania szczególnie dla osób przybywających z Ukrainy. Pracodawcy RP pomogą we wszelkich kwestiach technicznych związanych z połączeniem konkretnego pracodawcy z pracownikiem.
- zbierania zgłoszeń dotyczących potrzeb w sprawie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy.
- obsługi dedykowanej infolinii dla obywateli z Ukrainy dostępnej dla potrzebujących 24/7. Wystarczy zadzwonić na numer +48 730 250 670, aby otrzymać pomoc i niezbędne informacje (w języku polskim i ukraińskim).
- obsługi prawnej wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką – pomoc prawna dot. legalizacji dokumentów i zatrudnienia oraz organizacji pobytu obywateli Ukrainy w naszym kraju.
Komputronik włącza się w pomoc Ukrainie
Pomoc psychologiczna dla ukraińskich pracowników firmy, pomoc w ściągnięciu ich rodzin do Polski, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ofiar wojny – to niektóre działania jakie podejmuje grupa Komputronik w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.
Firma przeprowadziła zbiórkę żywności, artykułów higieny osobistej i leków, które trafią do Ukraińców. Dodatkowo Komputronik przekazał także powerbanki, kubki termiczne i bidony, które zostaną dostarczone bezpośrednio do ofiar inwazji. W Przemyślu firma ustawi specjalną stację Wi-Fi z możliwością ładowania telefonów, powerbanków i innych urządzeń.
Wszyscy ukraińscy pracownicy Grupy Komputronik otrzymają też niezbędną pomoc psychologów. Firma pomoże im także w ściągnięciu rodzin do Polski i w znalezieniu zakwaterowania.
Grupa Komputronik przyłącza się także do ogólnoświatowej akcji wycofywania produktów pochodzących z Rosji i Białorusi. Z oferty spółki zostało już wycofane m.in. oprogramowanie antywirusowe Kaspersky.
Pomoc medyczna
Centrum Medyczne Damiana angażuje się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w zakresie świadczeń medycznych i wsparcia psychologicznego.
Wszystkim osobom z jakimkolwiek dokumentem ukraińskim bądź bez dokumentów, ale mówiących po ukraińsku centrum oferuje telefoniczne wsparcie psychologiczne.
Ponadto pod numerem 22 566 22 20 dostępna będzie infolinia po ukraińsku, która ma na celu pomóc odnaleźć się w polskim systemie zdrowia.
Wszystkim osobom, które przyjechały do Polski z Ukrainy 24 lutego 2022 r. i później Damiana oferuje bezpłatną pomoc medyczną. szeroki zakres konsultacji - także specjalistycznych i badań we wszystkich placówkach Centrum Medycznego Damiana, 100 pakietów badań „Twój raport zdrowia” miesięcznie oraz doraźną pomoc internistyczną w Izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie.
Czytaj też: Tak menedżerowie i HR-owcy mogą pomóc Ukraińcom. Nie można siedzieć bezczynnie
W najbliższym czasie we wszystkich naszych placówkach pojawią się osoby, które będą służyły tłumaczeniem w czasie wizyt u polskich lekarzy.
Wielu uchodźców z Ukrainy zmierza do swoich rodzin i znajomych poza Polską. Dlatego każdej osobie, która okaże ukraiński dokument tożsamości i przekroczyła granicę po 24 lutego oferowane są bezpłatne testy antygenowe w kierunku COVID-19.
Centrum Medyczne Damiana przeznaczyło również 50 tys. zł miesięcznie na pomoc chirurgiczno-urazową.
Spółka oferuje też pracę osobom z Ukrainy. Lekarze, pielęgniarki i personel medyczny może liczyć na pomoc w nostryfikacji dyplomów. Pracę mogą znaleźć także psycholodzy, informatycy, pracownicy recepcji oraz Call Center.
Zbiórka żywności
Firma deweloperska Acciona organizuje zbiórkę żywności dla Banku Żywności SOS w Warszawie, która zostanie przekazana osobom najbardziej potrzebującym. Tym razem sytuacja jest wyjątkowa - jedzenie zebrane podczas zbiórki firma przekaże także osobom, które przybywają do Polski z Ukrainy.
Zbiórka trwa od poniedziałku 28 lutego do piątku 11 marca 2022 roku. Dary można składać w biurach sprzedaży spółki.
Terapeutyczne misie dla dzieci z Ukrainy
Fundacja PGE przekaże terapeutyczne misie dla dzieci, które wraz z rodzinami uciekły z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. W pierwszej turze do najmłodszych trafi 1000 pluszowych zabawek. Kolejne misie dostarczane będą zgodnie z potrzebami. Misie, które będą stanowiły wsparcie dla najmłodszych uchodźców, zostaną przekazane ośrodkom na terenie Polski, w których przebywają dzieci z Ukrainy.
Fundacja PGE przekazała także po 100 tys. pomocy dla Caritasu - przemyskiego, lubelskiego i rzeszowskiego. Ponadto, PGE udostępniła 120 miejsc noclegowych w ośrodku „Energetyk” w Nałęczowie dla uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców.
We wszystkich spółkach z Grupy PGE rozpoczęła się także zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla osób uciekających przed wojną. W strefie przygranicznej pracują również zespoły wolontariuszy PGE pomagające uchodźcom.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)