Benefit Systems uwalnia swoich pracowników od nałogu i funduje im terapię

Psychoterapie antytytoniowe są już od kilkunastu lat standardem w przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech czy w krajach skandynawskich. W Polsce również coraz więcej firm przekonuje się do tej praktyki. Na sfinansowanie pracownikom grupowej terapii zdecydował się np. Benefit Systems.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Benefit Systems uwalnia swoich pracowników od nałogu i funduje im terapię

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 sie 2014 5:14


Terapia z udziałem kilkunastu pracowników odbyła się w siedzibie firmy. Po kilku miesiącach od jej zakończenia 60 proc. osób deklarowało brak powrotu do palenia. Wynik ten potwierdza badania Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, z których wynika, że grupowe terapie, organizowane w środowisku zawodowym to najbardziej efektywny sposób w walce z uzależnieniem od nikotyny.

- Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić - mówi Adam Kędzierski, członek zarządu firmy Benefit Systems.

Czytaj też: Pracodawca płaci za pracę, a nie za przerwy na papierosa. Oto jak firmy walczą z nałogowcami

- Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika, że terapie przynoszą korzyści nie tylko pojedynczym jej uczestnikom, ale i finansowe oraz społeczne korzyści naszej firmie - komentuje Kędzierski.

Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje skuteczność na poziomie 3,4 proc., akupunktura - 3,9 proc., plastry nikotynowe - 6,2 proc., a leki psychotropowe blokujące głód nikotyny w 7,1 proc., to terapie behawioralno-poznawcze przeprowadzone w środowisku pracowniczym dają aż 58,9-procentową szansę powodzenia. Koszt wdrożenia takiej terapii dla jednej osoby to kilkaset złotych, ale już w pierwszym roku po jej zakończeniu otrzymamy zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent.

- Na świecie działania z zakresu walki z nałogiem nikotynowym w miejscu pracy to działania powszechne, wpisane w standardową działalność firmy. Walka z nałogiem w biurze wraz z pozostałymi pracownikami to dla wielu palaczy jedyna szansa na osiągnięcie sukcesu i skuteczne rozstanie z uzależnieniem nikotynowym - mówi przedsiębiorca Michał Lach, inicjator kampanii na rzecz walki z nałogiem nikotynowym „Nie rzucaj bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem", założyciel Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.