PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Bank Światowy włącza się w walkę o czyste powietrza

  • Autor: PAP/AT
  • 5 lip 2017 6:38

Międzynarodowi specjaliści Banku Światowego pomogą samorządowi woj. śląskiego, analizując i doradzając ws. problemu zanieczyszczenia powietrza w tym regionie.

Bank Światowy włącza się w walkę o czyste powietrza
Eksperci Banku Światowego odwiedzą woj. śląskie na początku przyszłego tygodnia (fot.fotolia)
REKLAMA

• Będzie to część projektu "Catching-up regions" (wcześniej "Lagging Regions" - Regiony Słabiej Rozwinięte).

• Eksperci odwiedzą woj. śląskie w przyszłym tygodniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wstępne rekomendacje pojawią się we wrześniu br.

Będzie to część projektu "Catching-up regions" (wcześniej "Lagging Regions" - Regiony Słabiej Rozwinięte). To wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Banku Światowego i - w Polsce - Ministerstwa Rozwoju. W rozpoczętej wiosną ub. roku fazie pilotażowej projektu wzięły dotąd udział woj. podkarpackie i świętokrzyskie (a także dwa regiony rumuńskie).

Projekt składa się z dwóch etapów. Część analityczna ma określić czynniki spowalniające procesy rozwojowe. Część doradcza ma określić i wdrożyć w wybranych obszarach takie działania, które będą sprzyjały zwiększaniu skuteczności unijnych instrumentów polityki spójności - w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych.

W woj. podkarpackim i świętokrzyskim polscy i zagraniczni fachowcy doradzali głównie w kwestiach rozwoju współpracy między nauką i biznesem, wspierania szkolnictwa zawodowego, rozwijania lokalnej przedsiębiorczości i ułatwiania rozpoczynania działalności gospodarczej. Wypracowane już efekty ich działań mają być wykorzystywane w następnym okresie programowania - w latach 2020-2027.

W tym roku wolę włączenia się do przedsięwzięcia zgłosiły woj. małopolskie oraz śląskie. Ich wspólnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, a wyzwaniem - dobranie możliwie efektywnych i szerokich sposobów walki ze smogiem.

Oba te regiony m.in. przyjęły już uchwały antysmogowe. "Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Woj. Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa - że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać" - ocenił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bank Światowy włącza się w walkę o czyste powietrza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA