Międzynarodowi specjaliści Banku Światowego pomogą samorządowi woj. śląskiego, analizując i doradzając ws. problemu zanieczyszczenia powietrza w tym regionie.

• Będzie to część projektu "Catching-up regions" (wcześniej "Lagging Regions" - Regiony Słabiej Rozwinięte).
• Eksperci odwiedzą woj. śląskie w przyszłym tygodniu.
• Wstępne rekomendacje pojawią się we wrześniu br.
Projekt składa się z dwóch etapów. Część analityczna ma określić czynniki spowalniające procesy rozwojowe. Część doradcza ma określić i wdrożyć w wybranych obszarach takie działania, które będą sprzyjały zwiększaniu skuteczności unijnych instrumentów polityki spójności - w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych.
W woj. podkarpackim i świętokrzyskim polscy i zagraniczni fachowcy doradzali głównie w kwestiach rozwoju współpracy między nauką i biznesem, wspierania szkolnictwa zawodowego, rozwijania lokalnej przedsiębiorczości i ułatwiania rozpoczynania działalności gospodarczej. Wypracowane już efekty ich działań mają być wykorzystywane w następnym okresie programowania - w latach 2020-2027.
W tym roku wolę włączenia się do przedsięwzięcia zgłosiły woj. małopolskie oraz śląskie. Ich wspólnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, a wyzwaniem - dobranie możliwie efektywnych i szerokich sposobów walki ze smogiem.
Oba te regiony m.in. przyjęły już uchwały antysmogowe. "Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Woj. Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa - że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać" - ocenił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Eksperci Banku Światowego odwiedzą woj. śląskie na początku przyszłego tygodnia. Wstępny plan zakłada ich wizytę w urzędzie marszałkowskim, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech miastach; wstępnie w Katowicach, Częstochowie oraz Rybniku.

KOMENTARZE (0)