300 firm będzie miało obowiązek raportowania danych niefinansowych

• Unia Europejska w listopadzie 2014 roku rozszerzyła sprawozdawczość firm o obowiązek ujawnienia danych niefinansowych oraz informacji dotyczących różnorodności.
• Przepisy dyrektywy unijnej zaczną obowiązywać polskie spółki i jednostki zainteresowania publicznego od stycznia 2017 roku.
• Według danych Ministerstwa Finansów podmiotów, które w Polsce zostaną objęte nowymi przepisami, może być około 300, w tym 10 spółek Skarbu Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

300 firm będzie miało obowiązek raportowania danych niefinansowych

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

20 wrz 2016 13:38


Jak podaje Daloitte aż trzy czwarte menedżerów zarządzających globalnymi funduszami inwestycyjnymi przy podejmowaniu kluczowych decyzji inwestycyjnych bierze pod uwagę dobre wyniki firm w obszarze zrównoważonego rozwoju. W Polsce do tej pory z możliwości informowania opinii publicznej i interesariuszy o działaniach w tym zakresie korzystało niewiele firm. Od 1 stycznia taki obowiązek, na skutek wdrożenia unijnej dyrektywy do polskich przepisów, będzie nałożony na około 300 największych spółek giełdowych i jednostek zainteresowania publicznego.

Unijne przepisy zakładają, że spółki giełdowe, banki oraz tzw. duże jednostki zainteresowania publicznego, czyli podmioty, które zatrudniają co najmniej 500 osób i osiągają w Polsce obroty powyżej 85 mln zł sumy aktywu bilansu lub 170 mln zł przychodów netto rocznie (dla grup kapitałowych sumy te będą odpowiednio wyższe) będą zobowiązane do raportowania, m.in. oceny ryzyk, podstaw zarządczych i wskaźników z zakresu przeciwdziałania korupcji, negatywnego wpływu na środowisko naturalne, aspektów pracowniczych, społecznych czy poszanowania praw człowieka.

Zdaniem Małgorzaty Zalewskiej, prezes GPW nowe przepisy należy traktować jako element przewagi konkurencyjnej, a nie obowiązek.

- Rynek nagradza przejrzystość, o czym świadczą dobre notowania naszych spółek zgromadzonych w Respect Index, grupującego firmy społecznie odpowiedzialne. Jako giełda uważamy, że znaczenie informacji niefinansowych jest tak samo istotne, jak danych finansowych - mówi Zaleska.

Więcej o nowej sprawozdawczości czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.