Zewnętrzni konsultanci IT mogą przejąć dane firmy

W ciągu 3 lat z usług zewnętrznych konsultantów IT chce korzystać ponad 30 proc. firm w Polsce. Dla porównania, na zachodnich rynkach na outsourcing prac informatycznych już dziś decyduje się 44 proc. Jednak usługi zewnętrzne oznaczają otwarcie firmowego systemu IT, co wiąże się z ryzykiem przejęcia danych poufnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zewnętrzni konsultanci IT mogą przejąć dane firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

2 maj 2015 12:11


Trend do korzystania z usług zewnętrznych konsultantów IT wynika m.in. z chęci optymalizacji kosztów utrzymania infrastruktury IT, dostępu do najnowocześniejszych technologii oraz najwyższej klasy specjalistów, bez konieczności czynienia długoterminowych inwestycji.

Firma, która zamawia u zewnętrznego konsultanta usługę, przyznaje mu uprawnienia, otwierające dostęp do firmowego systemu informatycznego. Póki firma nie dysponuje narzędziami weryfikującymi pracę konsultanta, musi wierzyć, że ma on dobre intencje i wykona zadanie w sposób należyty.

Niekiedy jednak zdalni konsultanci nadużywają zaufania zleceniodawców, wykorzystując otrzymane uprawnienia w celu ukrycia popełnionych błędów, wyprowadzania danych lub nawet wyrządzenia szkód.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.