PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Usługi dla biznesu stawiają na automatyzację. Wiemy, ile miejsc pracy zniknie

Według szacunków ABSL – Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – w ubiegłym roku powstało w Polsce 51 nowych centrów usług dla biznesu, a zatrudnienie wzrosło do 265 tys. pracowników. Dynamika powstawania nowych miejsc pracy może zmaleć – wszystko przez automatyzację i robotyzację, która wkracza również do sektora usług biznesowych.

Usługi dla biznesu stawiają na automatyzację. Wiemy, ile miejsc pracy zniknie
Dominująca część centrów usług wykorzystuje w swojej działalności automatyzację obsługiwanych procesów (fot. pixabay)
REKLAMA

Według raportu ABSL "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w 2017 r." dominująca część centrów usług (87 proc.) wykorzystuje w swojej działalności automatyzację obsługiwanych procesów.

– Automatyzacja już istnieje od kilku lat i tak naprawdę widzimy ją najczęściej przy najprostszych procesach, powtarzalnych. Jeśli chodzi o stanowiska, to są to np. miejsca pracy przy help deskach, gdzie roboty są już w stanie odpowiadać za pracowników na najprostsze pytania. Natomiast mówiąc o sektorach, w których automatyzacja się pojawia najczęściej, to jest to na pewno sektor bankowy i finansowy, duża część obsługi klienta i proste procesy IT – mówi w rozmowie z nami Paweł Panczyj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak jednak uspokaja, automatyzacja nie jest dla nas dużym zagrożeniem, ze względu na to, że w Polsce lokowane są bardziej złożone działania, które są trudne do zautomatyzowania.

– Obecnie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu pracuje 265 tys. osób. Szacujemy, że do 2020 r. zniknie – w wyniku automatyzacji – 15 tys. miejsc pracy. Jednakże każdego roku przyrost nowych miejsc pracy wynosi 15-20 tys, więc mimo automatyzacji, nowych miejsc pracy wciąż będzie przybywać – mówi.

– Dla porównania w Indiach, gdzie w centrach usług wykonywane są proste procesy, likwidacja miejsc pracy w wyniku automatyzacji idzie już w setki tysięcy. Dlatego te 15 tys. w Polsce to naprawdę nie jest dużo – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Usługi dla biznesu stawiają na automatyzację. Wiemy, ile miejsc pracy zniknie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA