PARTNERZY PORTALU

Wchłonęli już ponad 400 tys. pracowników i będą zatrudniać nawet w kryzysie. Są jak rozpędzony pociąg

 • km
 • 6 gru 2022 20:00

Polski sektor nowoczesnych usług dla biznesu z roku na rok rośnie w siłę. Obecnie 1714 centrów zatrudnia ponad 400 tys. osób. Dwa lata temu liczba ta szacowana była na 338 tys. W tym roku, jeszcze mocniej niż w latach ubiegłych, uwidocznił się nowy trend: osoby pracujące w polskich centrach usług biznesowych obsługują coraz bardziej zaawansowane procesy, a Polska przesuwa się w łańcuchu wartości organizacji w skali światowej.

Wchłonęli już ponad 400 tys. pracowników i będą zatrudniać nawet w kryzysie. Są jak rozpędzony pociąg
Na koniec I kwartału 2022 r. w Polsce działało ponad 1714 centrów usług biznesowych reprezentujących 1068 firm (fot. Israel Andrade/Unsplash)
REKLAMA
 • Jak wynika z raportu ABSL, na koniec I kwartału 2022 r. w Polsce działało ponad 1714 centrów usług. Zatrudniały one 400 tys. osób – to o 11,6 proc. więcej niż w roku poprzednim.
 • Jeśli sektor będzie rozwijał się tak jak do tej pory, to zatrudnienie w nim w 2023 r. wzrośnie o 4,9 proc. W przypadku spowolnienia przewidywany jest wzrost rzędu 2,4 proc.
 • Największe zainteresowanie współpracą z ekspertami z Polski można zauważyć w firmach działających w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Na całym świecie zaobserwować można nieprzerwany rozwój sektora Global Business Services. Branża rozrasta się dzięki powszechnej globalizacji i internacjonalizacji firm, rosnącej popularności outsourcingu, ciągłemu zapotrzebowaniu na wiedzę technologiczną oraz informatyczną. Ważnym czynnikiem dopingującym ten wzrost jest transformacja cyfrowa, którą w wielu przedsiębiorstwach przyspieszyła pandemia COVID-19. 

W Polsce rynek usług biznesowych rozwinął się na bezprecedensową skalę. Największe zainteresowanie współpracą z ekspertami z Polski można zauważyć w firmach działających w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Bardzo mocno rozwijają się również centra, które obsługują klientów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

– Zagraniczne firmy chętnie korzystają z ekspertyzy Polaków. W głównej mierze wynika to z jakości i ilości dostępnych talentów na naszym rynku pracy, a także dobrej lokalizacji – ze względu na bliskość Europy Zachodniej. Dodatkowo pandemia nie tylko nie zaszkodziła rozwojowi centrów usług wspólnych, ale wręcz wzmocniła pozycje sektora, który w dużej mierze opiera się na realizacji zadań i projektów dla biznesów zlokalizowanych w różnych krajach. Elastyczność i szybkość, z jaką firmy z sektora przyjęły nowy model pracy, staje się dodatkowym argumentem w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej i zdobyciu nowych klientów – mówi Renata Dębowska, dyrektor Centrum Business Services w Capgemini Polska.

W Polsce rynek usług biznesowych rozwinął się na bezprecedensową skalę (fot. Romain Dancre/Unsplash)
W Polsce rynek usług biznesowych rozwinął się na bezprecedensową skalę (fot. Romain Dancre/Unsplash)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Wchłonęli już ponad 400 tys. pracowników i będą zatrudniać nawet w kryzysie. Są jak rozpędzony pociąg

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tola 2022-12-11 02:29:01

  Trybiki w systemie zespolonej machiny do odmóżdżenia, wyciśnięcia i wyplucia.

 • Alojz 2022-12-07 19:26:03

  Jako przeciętny zjadacz chleba domyślam się że chodzi o robotę dla najbogatszych za grosze? Czytałem z uwagą i zrozumiałem tylko że odwalamy obsługę księgową, faktury, płatności, nękanie dłużników ale pozostałe hasła to dla mnie Orwelowska Nowomowa....

  • Martin 2022-12-07 21:47:48

   Masz rację,z artykułu nie można dowiedzieć się czym te 40000 tysięcy ludzi się zajmuje? Nowomowa i korporacyjny bełkot nic więcej .Jak te buce z tego artykułu twierdza ze oo 6 miesiącach szkolenia można komuś doradzać w biznesie to chyba ten cały biznes jest niewiele warty

  • Tomasz 2022-12-08 11:04:57

   @Alojz. W dużej mierze jest tak jak piszesz - przenoszone są proste procesy/zawody i 10 lat temu tylko takie przechodziły do Polski. Teraz jednak przenosi się także sporo rzeczy IT (programowanie, cyberbezpieczeństwo, obsługa infrastruktury), data science i tzw. AI. Zarobki podobno dobre plus plus, ale tak - praca w Orwelowskiej nowomowie ;)

  • Onucy 2022-12-08 11:07:19

   W ogromne większości, te 400 tysięcy stanowisl pracy zostało przesuniętych z Europy Zachodniej i USA: zwolniono luszo tam, zatrudniono w Polsce. Tak, robią to bo w Polsce jest taniej, ale lepiej pracować w dużej stabilnej zachodniej firmie niż u Janusza.

 • karol 2022-12-07 16:57:16

  No to widzę że konkurujemy z wszystkimi krajami w pułapce średniego rozwoju, a nawet z krajami które są bankrutem jak Wenezuela, brakuje do tego zacnego grona jeszcze Argentyny, Meksyku, Rosji, Iranu, Afganistanu, Keni, czy Etiopii

 • Alfred 2022-12-07 11:35:07

  Ha ha ha ha ha

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA