W Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe

W ubiegłym roku deweloperzy oddali w Łodzi rekordową liczbę powierzchni biurowych - 74 tys. m kw. W ocenie ekspertów w najbliższych latach miasto ma szansę stać się najdynamiczniej rozwijającym się regionalnym rynkiem biurowym w kraju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/bad

2 kwi 2018 9:32


  • Tylko w 2017 roku na łódzkim rynku nieruchomości przybyło 74 tys. m kw. powierzchni biurowych - wynika z raportu przygotowanego przez magistrat i firmę Cushman & Wakefield (C&W).
  • Zdaniem ekspertów jest to podaż "imponująca", zwłaszcza że do końca 2019 powinno być ich więcej o kolejne 100 tys. m kw.
  • Jak podaje Krzysztof Misiak z C&W charakterystycznym elementem łódzkiego rynku biurowego jest udane połączenie nowoczesnych obiektów ze zrewitalizowanymi budynkami poprzemysłowymi, zabytkowymi pałacami oraz kamienicami.

 

W ubiegłym roku Łódź - z ponad 437 m kw. biur - plasowała się na szóstym miejscu w Polsce pod względem dostępnej powierzchni dla działalności biznesowej. W ocenie eksperta dzięki wzmożonej aktywności deweloperów, miasto ma szansę jeszcze w tym roku dogonić poprzedzające je w rankingu Poznań oraz Katowice.

Według firmy doradczej JLL, Łódź stała się pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm poszukujących nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród czynników przyciągających inwestorów wymienia się wskaźniki gospodarcze, lokalizację w centrum Polski i na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, dostępność wykwalifikowanej kadry i nowoczesnych powierzchni biurowych.

- Głównym najemcą w mieście jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Branża upodobała sobie Łódź i w 2017 r. jej udział w popycie osiągnął poziom 80 proc. Centra usług otwierają tutaj nowi gracze, a ci obecni stale się rozwijają. Zatrudnienie w branży BPO/SSC w Łodzi, zgodnie z danymi ABSL, wynosi aktualnie ponad 18 tys. osób i cechuje je dynamiczny przyrost. To oznacza kolejne inwestycje deweloperskie i dalszy rozkwit biznesowej Łodzi - podkreśla dyrektor wynajmu powierzchni biurowej JLL Tomasz Czuba.

Zgodnie z raportem magistratu i C&W, w ciągu ostatnich pięciu lat zasób powierzchni biurowej w Łodzi powiększył się o 45 proc. Nowoczesne biura powstają przede wszystkim w trzech miejscach - Nowym Centrum Łodzi, które jest ok. 100 ha obszarem w sąsiedztwie Dworca Łódź Fabryczna, objętym intensywnymi procesami rewitalizacyjnymi, w Centrum I, czyli w okolicy OFF Piotrkowska oraz Centrum II - między al. Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza i ul. Kopcińskiego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.