Usługi dla biznesu rosną w siłę

Liczba pracujących w sektorze usług biznesowych rośnie szybciej i to niemal dwukrotnie szybciej, niż w przedsiębiorstwach analizowanych ogółem. Wartość obrotów tych firm odnotowuje jeszcze większe skoki – wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Na jakie usługi biznesowe popyt rośnie, a na jakie maleje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Usługi dla biznesu rosną w siłę

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

21 wrz 2017 15:50


• Jak wynika danych GUS, w 2015 r. w Polsce funkcjonowało około 399 tys. przedsiębiorstw, które w ramach swojej podstawowej działalności świadczyły usługi biznesowe (tj. usługi związane z obsługą działalności gospodarczej).

• Przedsiębiorstwa te stanowiły blisko 1/4 z ponad 1,6 mln przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą.

• GUS przedstawił też analizę obrotów firm w zależności od rodzaju prowadzonych usług dla biznesu. 

• Usługi biznesowe stanowiły ponad 26 proc. wartości usług obcych zakupionych przez przedsiębiorstwa z liczbą pracujących 50 osób i więcej, tj. ponad 102 mld zł.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba przedsiębiorstw świadczących usługi dla biznesu zwiększyła się o 4,5 proc., podczas gdy ogółem liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą wzrosła o 3,7 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

W analizowanym okresie w sektorze usług biznesowych pracowało ponad 1 442 000 osób, tj. 16,7 proc. pracujących w przedsiębiorstwach ogółem. W stosunku do roku poprzedniego liczba pracujących w tym sektorze wzrosła o 5 proc., wobec 2,8 proc. wzrostu liczby pracujących w przedsiębiorstwach ogółem.

Na usługach dla biznesu można nieźle zarobić

Obroty przedsiębiorstw zaklasyfikowanych do branż usługowych związanych z obsługą działalności gospodarczej osiągnęły w analizowanym roku ok. 293,08 mld zł, co stanowiło 7,6 proc. wartości obrotów przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą ogółem. W porównaniu z rokiem poprzednim wartość obrotów wzrosła o 16 proc. (w sektorze przedsiębiorstw ogółem odnotowano wzrost o 4,6 proc.).

Wśród przedsiębiorstw świadczących usługi biznesowe największe znaczenie pod względem uzyskiwanych obrotów miały przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości, które w 2015 r. wytworzyły 23,3 proc. obrotów segmentu usług biznesowych (spadek udziału o 0,3 p. proc.).

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązaną wygenerowały 15,8 proc. obrotów ogółem (spadek udziału o 0,8 p.proc. w porównaniu z 2014 r.), a 10,3 proc. - w przedsiębiorstwach zajmujących się reklamą badaniami rynku i opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.