Usługi dla biznesu, praca: Tych pracowników poszukuje branża BPO BPO/SCC

Programiści, specjaliści z zakresu big data, pracownicy znający język niemiecki oraz pracownicy łączący specjalistyczną wiedzę i wykształcenie z kompetencjami miękkimi - chce ich zatrudniać branża BPO/SSC w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Usługi dla biznesu, praca: Tych pracowników poszukuje branża BPO BPO/SCC

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 sie 2016 10:59


Branża BPO/SSC w Polsce zatrudnia obecnie blisko 200 tys. pracowników. Różnorodność procesów obsługiwanych przez ten sektor sprawia, że pracę w nim mogą znaleźć przedstawiciele wielu specjalności, praktycznie na każdym etapie kariery zawodowej. Istnieją jednak kompetencje, o które branża BSS upomina się w szczególności.

Oto trzy najsilniejsze trendy na rynku pracy w usługach dla biznesu:

Pracownicy władających językiem niemieckim

W minionym roku Polska po raz trzeci z rzędu została wybrana najatrakcyjniejszą lokalizacją biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej według inwestorów niemieckich. Według najnowszego raportu PAIiIZ - „Sektor usług biznesowych w Polsce 2016” nad Wisłą funkcjonują obecnie 62 centra BSS z kapitałem niemieckim. Plasuje to Niemcy na drugim miejscu wśród inwestorów zagranicznych obecnych w Polsce (za Stanami Zjednoczonymi). Wszystko to sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników płynnie posługujących się językiem niemieckim.

Czytaj też: Niemcy drenują Polskę z pracowników

- Fundacja Pro Progressio, wnikliwie analizując potrzeby inwestorów zza Odry, już od roku 2014 komunikowała rosnące zapotrzebowanie na pracowników płynnie komunikujących się w języku niemieckim. W tym czasie w Polsce zbyt dużo się nie zmieniło i liczba osób wchodzących na rynek pracy i władających językiem niemieckim utrzymuje się na stabilnym poziomie – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Mimo wielu kierunków filologicznych na rynku wciąż odnotowuje się deficyt kadr operujących językiem niemieckim. Co więcej, według ekspertów deklaratywna znajomość tego języka w Polsce jest znacznie wyższa niż rzeczywiste umiejętności lingwistyczne polskich pracowników, a to właśnie one są jednym z kluczowych czynników decydujących o lokowaniu niemieckiego biznesu nad Wisłą.

Programiści i specjaliści z zakresu big data

Szacuje się, że w roku 2015 brakowało w Polsce około 30 tys. osób do pracy w branży IT i liczba ta już nikogo nie dziwi. Deficyt absolwentów studiów informatycznych widoczny jest na rynku od kilku lat, a według Komisji Europejskiej do 2020 roku w UE potrzeba będzie około miliona pracowników IT. Szczególnie poszukiwani są specjaliści na stanowiska „software deweloper” oraz z zakresu big data.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.