Ukraińskie firmy z sektora BPO lokują swoje oddziały w Polsce

Roczna wartość rynku outsourcingu IT na Ukrainie to ponad 1 miliard dol., a zatrudnienie w branży przekracza 75 tys. osób. Partnerska współpraca to nowe miejsca pracy i wzmocnienie rozwoju branży w obu krajach, które wyrastają na europejskich liderów outsourcingu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińskie firmy z sektora BPO lokują swoje oddziały w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lis 2015 14:37


Naturalnym następstwem dynamicznego rozwoju branży outsourcingu IT na Ukrainie jest chęć ekspansji na Wschodnią i Centralną Europę. Obecna sytuacja polityczna spowodowała przyspieszenie tego procesu. Poszukując bezpieczeństwa operacyjnego ukraińskie firmy outsourcingowe otwierają swoje oddziały w Bułgarii, Rumunii, Czechach, na Słowacji, a nawet w Niemczech.

Najchętniej jednak lokują się nad Wisłą. Ukraińskie centra operacyjne są już obecne w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie. W tym ostatnim swoje biuro uruchomił również Lwowski Klaster IT. Warto podkreślić, ze w samym Lwowie wartość rynku outsourcingu IT to około 300 milionów dol.

Ukraiński biznes w Polsce

- Polska jest atrakcyjna dla ukraińskiego biznesu przede wszystkim z powodu bliskiej lokalizacji i członkowstwa w Unii Europejskiej. Polska znajduje się w czołówce światowego outsourcingu. Posiadamy doświadczenie i wykwalifikowane kadry. Nie bez znaczenia jest również podobieństwo kulturowe pomiędzy naszymi krajami – mówi Wiktor Doktór, prezes fundacji Pro Progressio.

Ukraińskie inwestycje w Polsce to przede wszystkim nowe miejsca pracy. Wschodni inwestorzy podkreślają, że ich celem jest rozwój na szerokim międzynarodowym rynku w oparciu o lokalne zasoby kadrowe. I co ważne, nie są zainteresowani przenoszeniem własnych obywateli poza granice kraju.

Ukraiński outsourcing opiera się głównie na usługach z zakresu IT, dlatego też na znalezienie intratnej pracy będą mieli szansę przede wszystkim polscy programiści. Szacuje się, że ukraińskie firmy w Polsce do końca 2016 roku mogą utworzyć tysiące nowych etatów.

Szansa dla polskich informatyków

Ukraińskie firmy zajmujące się outsourcingiem IT poszukują nie tylko możliwości otwarcia własnych biur, ale także nawiązania współpracy z polskimi partnerami biznesowymi. Kooperacja pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami outsourcingowymi polegająca na wymianie kompetencji, a nie na przejmowaniu kontraktów to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Bariery utrudniające inwestycje

Wyzwaniem dla dynamicznie rozwijającej się polsko–ukraińskiej współpracy są utrudnienia formalno- administracyjne. Wschodni inwestorzy skarżą się na słabą dostępność do informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Głównym problemem jaki napotykają na etapie otwierania biur są jednak wymogi wizowe. Obecnie na wizę do Polski obywatel Ukrainy musi czekać 2-3 miesiące. Zdaniem Stepana Vesolovskiyego, prezesa lwowskiego klastra IT rozwiązaniem byłoby uruchomienie specjalnego programu wizowego dla pracowników IT, który umożliwiłby szybsze załatwianie formalności. Taki system świetnie sprawdza się w Stanach Zjednoczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.