Ukraińscy inwestorzy lokują swoje centra outsourcingowe w Polsce

Centra usług outsourcingowych powstają w Polsce zdominowane są przez zachodnie korporacje, które chcą mieć nad Wisłą własne zaplecza księgowo-finansowe. Jednak od niedawna pojawiają się nowi inwestorzy z kierunku wschodniego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińscy inwestorzy lokują swoje centra outsourcingowe w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

19 lis 2015 20:15


- W przeciągu ostatnich 20 lat to głównie inwestycje zagraniczne z zachodniej Europy i z USA dominowały, jeśli chodzi o centra usług wspólnych. Natomiast w ostatnim czasie sytuacja się trochę zmienia. Nadal widzimy aktywność inwestorów zagranicznych z Zachodu, ale coraz częściej pojawiają się również zapytania inwestorów z sektora outsourcingu ze Wschodu, a konkretnie z Ukrainy. To tam sektor outsourcingu, głownie IT, jest bardzo mocno rozwinięty i zaczyna budować swoje spółki zależne m.in. na terenie Polski - mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Ukraińscy inwestorzy w Polsce

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, powody zainteresowania inwestorów z Ukrainy naszym krajem są w zasadzie dwa.

- Pierwszy związany jest z sytuacją na Ukrainie i utratą zaufania do niej jako do rynku usługowego. Ukraińskie firmy poszukują dla siebie takich lokalizacji, które cieszą się dużym zaufaniem i cały czas się rozwijają. Polska należy do krajów stale rozwijających się, stabilnych i z ugruntowaną pozycją, jeżeli chodzi o usługi outsourcingowe. Firmy ukraińskie chcą zatem wchodzić do Polski, chcą, by tu były otwierane ich spółki-córki. Drugim powodem jest poszukiwanie dla siebie klientów. Firmy ukraińskie nie kryją tego, że chcą świadczyć usługi dla podmiotów polskich bądź podmiotów zagranicznych, które w Polsce osiedliły się i tu prowadzą swoją działalność gospodarczą - mówi ekspert.

Outsourcing IT

O ile w Polsce większość centrów outsourcingowych świadczy usługi finansowo-księgowe, tak na Ukrainie, jak mówi Wiktor Doktór, dominującą dziedziną outsourcingu jest IT.

- Tam jest pięć dużych ośrodków, w których rozwijany jest outsourcing. Poza Kijowem i Lwowem, jest to również Odessa, Dniepropietrowsk i Charków. Branża IT w outsourcingu jest wiodąca. Te inwestycje, które pojawiają się w Polsce, również dotyczą outsourcingu IT - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje ekspert, jeżeli chodzi o branżę IT, to wynagrodzenia w Polsce i na Ukrainie są zbliżone.

- Pojawia się czasem na rynku takie stwierdzenie, że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski za pracą. Być może dzieje się tak w innych branżach, ale nie w sektorze IT - zaznacza Wiktor Doktór. - Tak naprawdę zatrudnienie w firmach ukraińskich na terenie Polski znajdują polscy pracownicy - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.