PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Tysiąc rekrutacji rocznie, rotacja znacznie poniżej średniej. Jak oni to robią?

- O milenialsach mówi się, że często zmieniają pracę. Tak naprawdę robią to głównie po to, aby mieć dostęp do nowych opcji rozwojowych. Gdy ta sama firma pozwoli im na rozwinięcie kompetencji wewnątrz organizacji, to nie będą musieli szukać innych możliwości na zewnątrz. To naprawdę działa - mówi Maciej Wituszyński, menedżer ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków.

Tysiąc rekrutacji rocznie, rotacja znacznie poniżej średniej. Jak oni to robią?
Maciej Wituszyński, menedżer ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Shell Business Operations (SBO) Kraków to jedno z pięciu zaawansowanych centrów operacji, obsługujących biznesy Shell globalnie, m.in. w obszarach związanych z finansami i raportowaniem.
  • Dzięki temu, że w centrum pojawiają się nowe role, pracownik ma możliwość kształtowania różnorodnej ścieżki kariery, a co za tym idzie, w sposób ciągły rozwija swoje kompetencje w ramach organizacji.
  • W SBO kobiety stanowią 68 proc. zatrudnionych i zajmują ponad 66 proc. stanowisk menedżerskich.

W ostatnich latach Shell zatrudniał ok. 1 tys. osób rocznie. Czy planujecie utrzymać tempo rozwoju?

Maciej Wituszyński, menedżer ds. rekrutacji w Shell Business Operations Kraków: - Shell Business Operations (SBO) Kraków to jedno z pięciu zaawansowanych centrów operacji, obsługujących biznesy Shell globalnie, m.in. w obszarach związanych z finansami i raportowaniem. Pozycja Shell w Krakowie w ostatnich latach bardzo wzrosła, zarówno globalnie, jak i lokalnie. Dlatego chcemy utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju, jednak w nieco innym charakterze. To wynika z faktu, że nasza rola na przestrzeni ostatnich lat uległa przemianom.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie procesy, nad którymi czuwamy, są bardziej zaawansowane. Pojawiają się też nowe obszary i stanowiska – bardziej specjalistyczne i wnoszące większą wartość dodaną dla organizacji. Warto podkreślić, że wykraczają one poza typowe role dla sektora usług wspólnych. Przykładowo mamy dział prawny, obszar komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz działy inżynierskie, czy role związane ze sprzedażą paliwa lotniczego, bituminów.

Do tych działów będziecie rekrutować w najbliższym czasie?

- Tak, obecnie rekrutujemy na stanowiska zarówno osoby ze sporym doświadczeniem, jak również ludzi na początku kariery, którzy szukają interesującej pracy w międzynarodowym środowisku. W nowo powstałych obszarach wymagana jest bliska współpraca z usługobiorcami, naszymi kolegami z Shell z innych biur na świecie, poza tym kompleksowość zadań jest dużo wyższa. To oznacza też, że charakter pracy jest zatem zupełnie inny, bardziej kreatywny czy też wymagający głębszej wiedzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Tysiąc rekrutacji rocznie, rotacja znacznie poniżej średniej. Jak oni to robią?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA