PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Tworzą 130 nowych miejsc pracy dziennie. "Rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania"

  • jk
  • 31 maj 2022 13:45

Z najnowszego raportu ABSL "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022" wynika, że wzrost branży był większy niż przewidywano. Dziennie w sektorze powstawało 130 miejsc pracy, średnio 75 z nich przypada na miejsca wysokospecjalistyczne.

Tworzą 130 nowych miejsc pracy dziennie. "Rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania"
Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce tworzy obecnie miejsca pracy w 1 714 centrach (Fot. Arlington Research/Unsplash)
REKLAMA
  • Jak wynika z raportu ABSL, na koniec I kwartału 2022 r. w Polsce działało ponad 1714 centrów usług.
  • Zatrudniały one 400 300 osób – to o 11,6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że w drugim roku pandemii powstało blisko 42 tys. nowych miejsc pracy.
  • Po raz pierwszy udział wysokospecjalistycznych usług opartych na wiedzy (KIBS) przekroczył 50 proc. wszystkich usług realizowanych w centrach w Polsce. Jest to wynik wyższy o 6,5 pkt proc. niż przed pandemią.

Z najnowszego raportu ABSL „Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2022” wynika, że na koniec I kwartału 2022 r. w Polsce działało ponad 1714 centrów usług biznesowych reprezentujących 1068 firm, w tym podmioty z branży BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D. Zatrudniały one 400 300 osób – to o 11,6 proc. więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to, że w drugim roku pandemii powstało blisko 42 tys. nowych miejsc pracy.

Warto dodać, że działalność w ubiegłym roku rozpoczęło 46 nowych centrów, w których powstało 6 400 miejsc pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: ABSL
Źródło: ABSL

Choć nowych podmiotów co roku przybywa, to jednak – jak zauważają autorzy raportu – od 2018 jest to wzrost coraz wolniejszy. W 2019 r. powstały 83 centra, w 2020 r. – 74, w 2021 r. - 46, a w I kwartale 2021 r. założono 3 centra. Nie wpływa to jednak na liczbę miejsc pracy - w 2021 r. mieliśmy do czynienia ze wzrostem zatrudnienia.

- W ciągu ostatnich dwóch lat rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, czego potwierdzeniem jest rekordowy wzrost eksportu usług biznesowych. Sektor wyjątkowo szybko i zwinnie dostosował się do okoliczności. Ewoluowały modele biznesowe, doskonalono plany zapewniające ciągłość operacyjną, koncentrowano się na wartościach. Elastyczność i szybkość adaptacji do zmian pozwoliła na spektakularny wzrost sektora, głównie za sprawą reinwestycji, a to oznacza, że potrafiliśmy wykorzystać szanse i przekonać globalne firmy do zwiększenia inwestycji w Polsce. Tę pracę w największym stopniu wykonali menedżerowie zarządzający centrami wraz ze swoimi zespołami. Stanowią oni nieocenione wsparcie dyplomacji gospodarczej – mówi prezes ABSL Janusz Dziurzyński.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Tworzą 130 nowych miejsc pracy dziennie. "Rzeczywistość przerosła najśmielsze oczekiwania"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dora z korpo 2022-06-01 12:49:33

    Coraz więcej osób pracuje online bądź hybrydowo. Co oznacza, że nie trzeba być już mieszkańcem aglomeracji miejskiej. Dodatkowo można podjąć pracę za granicą za lepsze pieniądze mieszkając w Polsce. A wzrost spowodowany był nie praca managerów a pogorszeniem kondycji firm w czasie pandemii wciąż 150 tys zł to nie 100 tys funtów rocznie oraz faktem że praca z biur przeniosła się do domów. Specjaliści z krajów zachodu utracili przewagę - nie mogli już spotkać się z klientem f2f. Ukraińcy i hindusi godzą się na pracę na gorszych warunkach i chętnie zrobią treningi po godzinach. Polacy już się na to nie piszą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA