Sektor BPO/SSC szansą dla młodych

• Jak wynika z danych Antal, branża BPO każdego roku oferuje 40 tys. nowych miejsc pracy.
Stanowiska do obsadzenia najczęściej czekają na osoby bez doświadczenia zawodowego ze znajomością języka angielskiego.
• Okazuje się jednak, że aż 66 proc. absolwentów nie wie, czym zajmują się ich potencjalni pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sektor BPO/SSC szansą dla młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 wrz 2016 8:58


W sektorze usług dla biznesu (BPO - Business Process Offshoring) i centrach usług wspólnych (SSC - Shared Services Centers) rekrutacja trwa nieprzerwanie. Firmy zatrudniają ok 212 tys. pracowników w całym kraju, ale sektor rośnie szybko, więc kadra stale się powiększa. Na przykład w stosunku do I kwartału 2015 roku w tym roku odnotowano 25 proc. wzrost. Najnowsze prognozy pokazują, że do 2020 roku sektor będzie zatrudniał 300 tys. osób.

Aktualnie całkowita liczba centrów usług w Polsce to 9361. Miasta skupiające największe korporacje usług wspólnych i usług dla biznesu to m.in: Wrocław, Kraków i Poznań. Również w Łodzi i Warszawie, miastach zlokalizowanych w bliskiej odległości  od Skierniewic, swoje siedziby mają światowe marki.

Tylko w województwie łódzkim jest obecnie aż 66 centrów biznesowych. Wśród nich wymienić można choćby takich gigantów jak: Infosys BPO Poland, Philips, TomTom, Hewlett-Packard czy Nordea Operations Centre.

Firmy rekrutują zarówno specjalistów, jak i osoby do obsługi prostych procesów biznesowych, które nie wymagają doświadczenia zawodowego.

Dobra praca dla absolwentów

Korporacje z sektora BPO rekrutujące nowych pracowników zwykle mają jeden wymóg – kandydat musi znać język angielski, bo praca odbywa się w środowisku międzynarodowym. Minimalny poziom znajomości języka to B2. Liczą się też kompetencje miękkie, czyli umiejętność działania w zespole, komunikatywność, chęć rozwoju i szukania nowych rozwiązań. Większość umiejętności kandydaci zdobywają podczas wewnętrznych szkoleń.

– Branża BPO to dobre miejsce do rozpoczęcia drogi zawodowej. Odnajdą się w niej absolwenci różnych kierunków. Począwszy od zarządzania, finansów i rachunkowości, a skończywszy na pedagogice, czy administracji. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku bardzo często komunikatywność i dobra znajomość języka obcego. Poza angielskim często warto znać jeszcze jeden język, który ułatwia zdobycie pracy w centrach, obsługujących określone rynki zagraniczne – mówi dr Piotr Miller z biura karier PWSZ w Skierniewicach.

– Warto również wspomnieć, że korporacje z reguły oferują stabilne warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę i wiele benefitów, jak np. dopłaty do wyjazdów wakacyjnych, czy karty uprawniające do korzystania z obiektów sportowych, które przyciągają młodych ludzi - dodaje Miller.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.