Sektor BPO rośnie i będzie potrzebował miliona mkw. biur

• Branża BPO zatrudnia już 190 tys. osób, ale tempo rozwoju sektora wcale nie zwalnia.
• Do 2020 roku rynek usług dla biznesu w Polsce będzie potrzebował ok. miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sektor BPO rośnie i będzie potrzebował miliona mkw. biur

PODZIEL SIĘ


Autor: PropertyNews.pl/AT

Property News

20 maj 2016 21:05


Kolejne biurowce wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Czy wszystkie projekty mogą liczyć na najemców, a może rynkowi grozi załamanie? Eksperci mówią zgodnie: nie ma obaw. Metry kwadratowe zapełni sektor nowoczesnych usług dla biznesu.

Według najnowszych danych PAIiIZ branża zatrudnia już 190 tys. osób, ale tempo rozwoju sektora wcale nie zwalnia. Ostrożne szacunki ekspertów wskazują, że rocznie będzie przybywać 20 tys. nowych miejsc pracy, czyli 100 tys. do 2020 roku. - Trzeba podkreślić, że 1000 miejsc pracy w branży BPO generuje 260 etatów w sektorach wspierających ten biznes – podkreślał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający, ABSL Polska.

Czytaj też: BPO/SSC: Gdzie najlepiej otworzyć firmę?

Oznacza to, że do 2020 roku rynek usług dla biznesu w Polsce będzie potrzebował ok. miliona mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Co na to deweloperzy?

- Jesteśmy na to przygotowani. Realizujemy kolejne projekty, zabezpieczamy następne działki. Zapotrzebowanie będzie nadal rosło – mówił w trakcie EEC Rafał Mazurczak, dyrektor, Dział Biur i Hoteli, Echo Investment.

Do tej pory oczy inwestorów z sektora usług dla biznesu kierowały się w stronę siedmiu największych aglomeracji. Prym wiodą Warszawa, Wrocław i Kraków. Ale lista atrakcyjnych dla tej branży destynacji w Polsce jest znacznie dłuższa. - To już się dzieje. Mówimy nawet o 50 potencjalnych lokalizacjach. Ostatnie takie centrum powstało nawet w Sandomierzu – mówi Paweł Panczyj.

Wschodzącymi gwiazdami na liście najatrakcyjniejszych miast do lokowania usług dla biznesu są m.in.: Kielce, Rzeszów, Białystok, Lublin, Zielona Góra czy Bydgoszcz. - Ale ta lista jest znacznie dłuższa – podkreśla Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor, Departament Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

To rodzi potrzebę nowych biur. - Coraz częściej jesteśmy angażowani w projekty w nieoczywistych lokalizacjach – zaznacza Krzysztof Misiak, partner, Cushman & Wakefield Polska.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Stach Głąbiński 2016-05-23 09:25:31

Kolejny artykuł pomijający obowiązek objaśnienia użytego skrótu nazwy (BPO)