PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek biurowy w natarciu. Warszawa i Bukareszt w czołówce

  • Justyna Sobolak
    JS
  • 7 paź 2019 21:55

Najwięcej nowej przestrzeni biurowej oddanej w 2019 r. będzie w Bukareszcie - 336 tys. mkw. oraz Warszawie - 230 tys. mkw. Łącznie dostępność takich powierzchni w stolicach Europy Środkowej urośnie o 995 tys. mkw. - wynika z raportu CBRE „CEE Office Market 2019”. To niewielki spadek w porównaniu z 2018 r., ale wynik cały czas przekracza 5-letnią średnią.

Rynek biurowy w natarciu. Warszawa i Bukareszt w czołówce
Silny rynek pracy stanowi solidną podstawę dla rynku inwestycyjnego (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • Boom budowlany wciąż ledwo nadąża za potrzebami rynków w tej części Europy - poziom niewynajętych biur wynosi średnio 7,3 proc. i obejmuje przede wszystkim obrzeża miast.
  • Wartość transakcji na rynku biurowym w regionie CE tylko w pierwszej połowie br. wyniosła 3,66 mld euro.  
  • Silny rynek pracy stanowi solidną podstawę dla rynku inwestycyjnego. Poprawa koniunktury gospodarczej w całej Europie przekłada się na wzrost popytu na nową powierzchnię biurową oraz zwiększenie zatrudnienia.

- Biura utrzymują pozycję lidera rozwoju wśród obszarów nieruchomości komercyjnych. Składa się na to kilka czynników. Biurowce rosną na potęgę, inwestorzy lokują w nie kapitał, a najemcy zainteresowani podnoszeniem standardu swoich biur wynajmują najlepsze z nich. Kraje się bogacą, jakość życia rośnie, a dobre biuro w wygodnej lokalizacji to dziś warunek, by przyciągać najlepszych pracowników. Kolejnym elementem tej układanki jest widoczny w krajach Europy Środkowej trend poszukiwania nowych lokalizacji wśród firm, które często od kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu lat zajmowały tę samą siedzibę. Nowe biuro jest dla nich jednym z najważniejszych etapów odświeżania swojego wizerunku - mówi Mikołaj Sznajder, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych CBRE.

Biura na rynku… pracy

Obecna sytuacja na rynku pracy w państwach liderów rankingu - w Polsce i Rumunii wciąż jest bardzo dobra dla pracowników. Według najnowszych danych Eurostatu z sierpnia 2019 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,3 proc, a w Rumunii - 3,8. To jedne z najniższych współczynników w Europie, co może tłumaczyć najwyższe pozycje w zestawieniu oddanych powierzchni biurowych, na których znalazły się miasta stołeczne obu państw. Silny rynek pracy stanowi solidną podstawę dla rynku inwestycyjnego. Poprawa koniunktury gospodarczej w całej Europie przekłada się na wzrost popytu na nową powierzchnię biurową oraz zwiększenie zatrudnienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też:  Warszawa elastyczną powierzchnią biurową stoi. Przegoniła Barcelonę i Belin

Bukareszt buduje ponad normę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek biurowy w natarciu. Warszawa i Bukareszt w czołówce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA