×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rosną na przekór kryzysowi i zatrudniają. Drzwi do tych firm stoją otworem

Pandemia nie tylko nie zatrzymała sektora usług biznesowych, ale przyczyniła się do jego dalszego rozwoju. Miejsc pracy przybywa. Skąd brać pracowników i czy możemy obawiać się, że braki kadrowe zniechęcą inwestorów do lokowania swoich centrów w Polsce?

Rosną na przekór kryzysowi i zatrudniają. Drzwi do tych firm stoją otworem
W tej chwili branża SSC/BPO zatrudnia 355 tys. osób (Fot. Israel Andrade/Unsplash)
REKLAMA

Pandemia nie tylko nie zatrzymała sektora usług biznesowych, ale przyczyniła się do jego dalszego rozwoju. Z najnowszego raportu ABSL "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021" wynika, że tylko w 2020 r., w czasie pandemii, w centrach usług biznesowych stworzonych zostało łącznie 13,5 tys. nowych miejsc pracy. Oznacza to, że wzrost zatrudnienia w sektorze usług biznesowych wyniósł w ubiegłym roku 3,9 proc., podczas gdy cała polska gospodarka skurczyła się o 2,7 proc. W tej chwili branża zatrudnia 355 tys. osób. Na tym nie koniec.

- Dane ABSL pokazują, że ponad 80 proc. firm zakłada wzrost w Polsce. Jeżeli nasze predykcje oraz plany firm ziściłyby się, to zakładamy, że w ciągu najbliższych 5-10 lat sektor ten, przy sprzyjających wiatrach, może osiągnąć nawet 650 tys. osób - mówi Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych w IBM na Polskę i kraje bałtyckie.

Coraz częściej mówi się, że wzrasta stopień złożoności usług realizowanych w Polsce. To z kolei wymaga innych kompetencji niż dotychczas.

- Kwestia kompetencji odmieniana jest przez wszystkie możliwe przypadki. Na pewno firmy będą poszukiwać umiejętności technologicznych – szczególnie w tych obszarach, które w tej chwili rozwijają się, np. sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo czy komputery kwantowe - wymienia Jolanta Jaworska.

- Poza tym jak zawsze poszukiwane będą kompetencje miękkie i zarządcze, bez których skomplikowane procesy nie mogłyby być obsługiwane w Polsce - dodaje.

Skąd brać pracowników i czy możemy obawiać się, że braki kadrowe zniechęcą inwestorów do lokowania swoich centrów w Polsce? O tym opowiada Jolanta Jaworska w materiale wideo.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną na przekór kryzysowi i zatrudniają. Drzwi do tych firm stoją otworem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA