×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy są wciąż dostępni. Trzeba tylko umieć ich znaleźć

Firmy powinny postawić na upskilling czy reskilling. Wielu ludzi chciałoby się przebranżowić, ale póki co jest to trochę temat tabu. Pracownicy mówią o zmianie zawodu w kuluarach. Często nie aplikują na inne stanowiska, ponieważ wydaje im się, że ryzyko przebranżowienia jest zbyt wysokie - cena, którą muszą za nie zapłacić, to niższa pensja. Polacy obawiają się takich kroków, z kolei na świecie przekwalifikowanie się to coś naturalnego - mówi Sebastian Sala, business unit director w dziale SSC/BPO firmy Antal.

Pracownicy są wciąż dostępni. Trzeba tylko umieć ich znaleźć
Sebastian Sala (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • ABSL prognozuje, że w ciągu 10 lat sektor usług wspólnych powiększy się o kolejne 300 tys. osób.
 • Sebastian Sala z agencji Antal uważa, że centra usług znajdą pracowników - nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
 • Jego zdaniem firmy powinny postawić na upskilling czy reskilling - wielu ludzi chciałoby się przebranżowić, ale póki co jest to temat tabu.

Obecnie, według raportu ABSL, w branży usług biznesowych mamy 355 tys. pracowników. Możemy liczyć na więcej?

Sebastian Sala, business unit director Antal SSC/BPO: - Branża SSC/BPO, a tym samym popyt na pracowników, rośnie. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to w ubiegłym roku - pomimo pandemii - sektor ten wzrósł o 3,9 proc. Nie jest to co prawda tak spektakularny wzrost, jak w poprzednich latach, czyli ok. 10 proc., jednak nie zmienia to faktu, że centra usług biznesowych nie tylko nie zatrzymały się, ale się rozwijały. Mogę powiedzieć więcej - gdybyśmy dysponowali większą liczbą pracowników, którzy zagwarantowaliby realizację procesów, to inwestycji byłoby dwa razy więcej.

Skąd tak duży wzrost w czasie pandemii?

- Wszystkie inwestycje dotyczące rozwoju i zwiększenia zatrudnienia, które były planowane w pierwszej połowie 2020 r., nie doszły do skutku z powodu pandemii. Od trzeciego kwartału ubiegłego roku zostały one odmrożone - sektor wystartował ze zdwojoną siłą. Obserwujemy ogromny wzrost zapotrzebowania na pracowników. Popyt jednak nie współgra idealnie z podażą, a to z kolei przekłada się na rosnące wynagrodzenia. Oczekiwania kandydatów wzrosły nawet o 10-15 proc. rok do roku, w zależności od regionu Polski.

Kto najbardziej skorzystał na pandemii?

- Nie zaskoczę nikogo, jeśli powiem, że branża IT bardzo skorzystała na pandemii - widzimy spory wzrost liczby ofert pracy. Tym samym rosną także oczekiwania płacowe. Jeśli przeanalizujemy pojawiające się ogłoszenia, to zauważymy, że proponowane stawki wzrosły nawet o 25 proc.

Jeżeli chodzi o centra usług wspólnych, to dobrą sytuację mamy w obszarze finansowym i customer service. E-commerce cały czas rośnie, dlatego zauważamy coraz większe zapotrzebowanie na pracowników w obszarze obsługi klienta - ze wszystkimi językami świata.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracownicy są wciąż dostępni. Trzeba tylko umieć ich znaleźć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Daga 2021-12-08 07:07:03

  Ciekawe spostrzeżenie. to dlaczego młodzi ludzie mają problem ze znalezieniem stałej pracy tylko umowy zlecenie?

 • Przedsiębiorca 2021-10-25 15:32:08

  Jak zwykle rozważania teoreyczne i za biurka. Aby poważnie rozważać o calosciowym rynku pracy trzeba go oddolnie poznać !!!! Murarz, spawacz, kierowca, stolarz ,operator maszyn, mechanik napewno nie będzie zdalnie pracował a tych w zakładach brakuje !!! Na tomiast małe braki są na stanowiskach administracyjnych pomimo wynagrodzenia, które jest nie zadawalające.

 • Pol 2021-10-21 12:12:27

  Skoro walka o kandydatów trwa i zachęcacie do przebranżowienia, czemu nie szukacie w grupie 5p+ ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA