Praca w sektorze BPO/SSC szansą na błyskotliwą karierę?

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź polskiej gospodarki, jednak czy dla samych pracowników jest ona równie perspektywiczna?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w sektorze BPO/SSC szansą na błyskotliwą karierę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 sty 2015 12:22


Według danych ABSL z ostatniego roku, liczba osób zajmujących się outsourcingiem w Polsce pod koniec 2014 r. wynosiła 128 tysięcy. Przewiduje się, że do początku 2016 r. wzrośnie ona o kolejnych 30 tysięcy. Sektor outsourcingu widzi w naszym kraju spory potencjał rozwoju, m.in. ze względu na dostępność kadr.

– Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest mocno zróżnicowany. Na polskim rynku znajduje się wiele podmiotów obsługujących zarówno proste procesy, nie wymagające od pracowników dużych kwalifikacji, jak również bardziej zaawansowane i specjalistyczne centra, w których występuje element analizy i optymalizacji, a nawet rozwoju i wdrożeń – komentuje Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Obecnie w kraju funkcjonuje blisko 500 zagranicznych podmiotów sektora BPO/SSC. Możliwości pracy i rozwoju jest więc bardzo dużo, jednak jest też ważne umiejętne kierowanie swoim rozwojem zawodowym.

– Duża liczba podmiotów sektora BPO/SSC w głównych aglomeracjach Polski powoduje, że relatywnie łatwa jest na tym rynku możliwość zmiany pracodawcy. Poszukując ciekawego i rozwojowego miejsca pracy, warto wiec zwrócić uwagę na charakter pracy, kulturę firmy czy dodatkowe możliwości, które oferuje, nie wspominając o innych czynnikach, jak lokalizacja czy pozapłacowe benefity – komentuje Marta Aserigadu z Hays Poland.

Karierę sobie zbuduj

Sektor usług dla biznesu rozwija się już w Polsce kilkanaście lat. Na rynku jest więc sporo osób, które są z nim związane przez dłuższy czas i to one tak naprawdę wiedzą najlepiej, jakie rzeczywiście daje on możliwości. O ile nie mamy większych doświadczeń, pierwsza styczność z sektorem usług zazwyczaj wiązać się może z wykonywaniem prostych, nieskomplikowanych procesów.

– Swoją przygodę z sektorem BPO/SSC zaczynałam blisko 10 lat temu. Wróciłam wtedy z Holandii, gdzie nauczyłam się niszowego na naszym rynku języka niderlandzkiego. Chciałam wykorzystać tę wartość pracując dalej w kraju i szybko znalazłam pracę w jednym z łódzkich centrów, gdzie zaczynałam od najniższego szczebla w dziale zakupów – wspomina Marta Gołubowicz, obecnie menedżer w gdańskim centrum fińskiej firmy Kemira.

– Na przestrzeni następnych kilku lat wielokrotnie zmieniałam obszar wykonywanych obowiązków, zawsze ucząc się czegoś nowego i zwiększając stopień odpowiedzialności. Zdobywałam doświadczenia w zarządzaniu projektami i zarządzaniu zespołem, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, dzięki czemu dzisiaj pracuję na menedżerskim stanowisku w globalnej korporacji – dodaje Marta Gołubowicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ag 2017-06-14 18:36:31

to dziwne, że w ogóle ktoś chce pracować w tych firmach. Przecież to z daleka czuć nudą i wyzyskiem.