Praca w sektorze BPO się opłaca. Zwłaszcza jeśli zna się języki obce

Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem wielkości sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Zatrudnienie w branży BPO/SSC jest najwyższe w Europie, a jego wzrost utrzymuje się na poziomie 15-18 proc. rok do roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w sektorze BPO się opłaca. Zwłaszcza jeśli zna się języki obce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 maj 2015 18:12


Według raportu „10 lat sektora sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce” Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz firmy Hays branża generuje zatrudnienie rzędu 150 tysięcy osób, dorównując w tej dziedzinie tradycyjnym sektorom gospodarki, takim jak na przykład motoryzacja.

Czytaj też: Branża outsourcingowa wymaga coraz większego doświadczenia i kompetencji

Dokładna liczba osób zatrudnionych w sektorze BPO/SSC w Polsce nie jest jednak znana. Z danych Fundacji Pro Progressio działającej na rzecz rozwoju branży outsourcingowej w Polsce wynika, że rynek jest jeszcze większy niż wynika z różnego rodzaju raportów.

- Większość badań nie uwzględnia choćby polskich firm z branży call contactcCenter, które stanowią znaczącą część branży nowoczesnych usług dla biznesu. Są w Polsce firmy CC, których zatrudnienie przekracza kilkaset, a nawet 1 000 osób i nie są to pojedyncze przykłady. Szacujemy, że łącznie branża zbliża się do 200 000 osób, a dynamika wzrostu na poziomie kilkunastu procent utrzyma się w najbliższych latach. – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Czytaj też: Polska drugą najbardziej atrakcyjną lokalizacją na świecie dla outsourcingu usług IT

Poziom zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych jest różny w poszczególnych regionach. Istnieją miasta będące mekką centrów operacyjnych (np. Kraków czy Warszawa), jednak coraz prężniej rozwijają się również mniejsze ośrodki, takie jak Bydgoszcz czy Rzeszów.

Kierunki przyszłości

Stały rozrost rynku pracy w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu niewątpliwie powinien być brany pod uwagę przez osoby stojące przed wyborem edukacyjnej ścieżki. Rozkład procesów jakie są realizowane przez firmy outsourcingowe wskazuje, iż najbardziej przyszłościowe są kierunki studiów związane z usługami IT, finansowo-księgowymi oraz kadrowo-płacowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.