Polska staje się centrum zarządzania procesami biznesowymi

W centrach nowoczesnych usług dla biznesu z zagranicznym kapitałem w Polsce pracuje już ponad 105 tys. osób. Prognoza Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) na kolejny rok to 115-120 tysięcy pracowników. Tym samym nasz kraj jest aktualnym liderem offshoringu w Europie oraz najważniejszym europejskim ośrodkiem globalnego biznesu w obszarze BPO, ITO, KPO oraz R&D.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska staje się centrum zarządzania procesami biznesowymi

PODZIEL SIĘ


Autor: Infosys BPO Poland

9 maj 2013 22:13


- Projekty z obszaru usług dla biznesu stanowią obecnie najliczniejszą grupę wśród wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce - tłumaczy Krystian Bestry, dyrektor zarządzający Infosys BPO Europe, jeden z prelegentów Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Działające w naszym kraju centra rozszerzają zakres obsługiwanych procesów o coraz bardziej zaawansowane, wymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji językowych. W ciągu kilku lat możemy stać się pod tym względem globalnym liderem - dodaje.

Na polski rynek można aktualnie relokować usługi o dowolnym charakterze, a centra już obecne w naszym kraju posiadają zasoby oraz wiedzę, które pozwalają zarządzać praktycznie każdym, nawet najbardziej zaawansowanym i złożonym procesem biznesowym.

Polska staje się również coraz bardziej popularną destynacją dla wiodących światowych koncernów, które tworzą tutaj swoje centra usług wspólnych. Aktualnie ponad 50 tego typu jednostek działających w Polsce należy do firm z listy Fortune 500. W naszym kraju lokowane są centra usług największych instytucji bankowych i finansowych świata, m.in. UBS, ING, Deutsche Bank, Credit Suisse, czy UniCredit.

Pozytywne nastroje inwestorów wobec naszego kraju są widoczne w najnowszych raportach ośrodków badawczych i firm doradczych, które pokazują, że pod względem niektórych aspektów dynamiki rozwoju sektora, wyprzedzamy globalnego lidera jakim są Chiny.

Według danych fDi Markets (Financial Times), jeśli weźmiemy pod uwagę wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w centra usług wspólnych w latach 2010-2011 r. oraz liczbę stworzonych miejsc pracy, Polska jest na trzecim miejscu. Obecnie ustępujemy jedynie Indiom i Malezji, ponadto nasz kraj zajmuje siódmą pozycję na świecie pod względem przyrostu zatrudnienia w sektorze w latach 2008-2011.

W skali globalnej dynamicznie wzrasta nasz poziom konkurencyjności wobec graczy, takich jak Chiny i Indie. W Europie zaś, poza liczbą osób zatrudnionych w offshoringowych centrach świadczących nowoczesne usługi biznesowe, cieszymy się pozycją lidera, zarówno pod względem dynamiki wzrostu, jak i dojrzałości inwestycyjnej.

O sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce i miejscu naszego kraju na globalnej mapie usług dla biznesu będą dyskutować uczestnicy sesji "BPO, shared services, centra R&D", organizowanej w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która odbędzie się 15 maja 2013 r. w godzinach 12.00 - 14.00 w hotelu Qubus.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.