Polska magnesem dla pracodawców. Zwłaszcza z sektora BPO

Pracodawcy inwestują w Polsce.  Do końca 2015 roku zatrudnienie w 470 centrach usługowych i badawczych znajdzie od 150 do 170 tysięcy osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska magnesem dla pracodawców. Zwłaszcza z sektora BPO

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 mar 2015 11:15


Według raportu EY „Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2014” Polska plasuje się na pierwszym miejscu w regionie Europy Środkowo–Wschodniej wśród najatrakcyjniejszych obszarów dla nowych inwestycji. Sami przedsiębiorcy również zdają się podzielać to zdanie, chętnie rozporządzając swoim kapitałem w polskich miastach.

- Dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych potwierdzają, że całkowita wartość zagranicznych środków ulokowanych w Polsce, głównie przez inwestorów z Niemiec, Francji, Luksemburga czy Hiszpanii, już pod koniec 2014 roku wyniosła około 168 mld złotych. W ciągu ostatnich 25 lat firmy zagraniczne zainwestowały w Polsce w sumie ok. 270 mld euro, co stanowi rekord wśród wszystkich krajów regionu – mówi Bartłomiej Dębski, prezes Cartrack Polska.

Czytaj też: BPO/SCC sposobem na emigrację?

Sukcesywnie rośnie liczba aktywnych spółek z kapitałem zagranicznym. Według prognoz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej do końca 2014 roku w systemie KRS zostało zarejestrowanych ponad 3 tys. nowych podmiotów. Liczby te wskazują, jak dużą rolę w perspektywie całej gospodarki zaczynają odgrywać zagraniczni inwestorzy.

- Wśród czołowych firm, które już teraz ulokowały swoje oddziały w Polsce, są światowe marki m.in. z branży motoryzacyjnej, logistycznej czy sektora finansowego – szczególnie z obszaru specjalistycznych usług dla biznesu, który obejmuje nie tylko centra badawczo – rozwojowe (R&D), ale również centra usług wspólnych (SSC), firmy świadczące usługi outsourcingu procesów biznesowych (BPO) oraz outsourcingu IT (ITO) – komentuje Bartłomiej Dębski.

Czytaj też: Praca w sektorze BPO/SSC szansą na błyskotliwą karierę?

Jak potwierdza EY, Polska jest już liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby inwestycji w branży Research & Development, a w najbliższych latach planowane są kolejne, szczególnie w kapitał ludzki.

Według danych ABSL, wiodącej organizacji branżowej reprezentującą sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, do końca 2015 roku zatrudnienie w 470 centrach usługowych i badawczych znajdzie od 150 do 170 tysięcy osób. Dane te stanowią pozytywny sygnał dla polskich miast, które dzięki zaangażowaniu obcego kapitału wkraczają na nową drogę rozwoju.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.