Polska liderem usług biznesowych

110 tys. osób jest zatrudnionych w branży nowoczesnych usług biznesowych, wspomagających korporacje międzynarodowe. To najszybciej rozwijająca się branża w naszym kraju. - poinformował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polska liderem usług biznesowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 wrz 2013 16:22


Jak mówił szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) podczas poniedziałkowej konferencji, Polska jest liderem usług biznesowych, podczas gdy jeszcze w 2005 r. inwestycje tego rodzaju stanowiły jedynie 10 proc. inwestycji, którymi zajmowała się Agencja. Teraz projekty usługowe stanowią już ponad 1/3 wszystkich, a tempo przyrostu inwestycji tego typu wynosi 20 proc. rocznie.

Majman podkreślił, że Polska jest pod tym względem liderem w Środowo-Wschodniej Europie; obecnie w naszym kraju działa 400 centrów świadczących różnego rodzaju usługi biznesowe. Przypomniał, że rozwój tej branży rozpoczął się od usług typu callcenter.

Czytaj też: Polska mocną globalną lokalizacją dla sektora BPO

W latach 2003-2013 PAIiIZ zakończyła 470 projektów, które utworzyły ponad 126 tys. miejsc pracy; z tego 154 projekty dotyczyły sektora usługowego. Dzięki tym inwestycjom utworzono 41 tys. miejsc pracy, a w tym roku inwestycje sektora usług przyczynią się do powstania 4,5 tys. miejsc pracy - poinformował kierownik działu usług PAIiIZ Rafał Szajewski.

Zaznaczył, że co roku liczba projektów inwestycyjnych w tej branży rośnie. Nie są to już jednak inwestycje duże, zatrudniające kilkaset osób, ale coraz częściej plany dotyczące utworzenia mniejszych centów, zatrudniających po kilkadziesiąt osób. Charakterystyczne jest to, że usługi świadczone przez takie placówki są coraz bardziej skomplikowane, wymagające coraz wyższych kwalifikacji. Najwięcej projektów dotyczy rozwoju oprogramowania.

Polskie miasta dysponują nowoczesnymi biurowcami, w których zagraniczne firmy mogą wynajmować powierzchnie na swoje biura. Najwięcej biur jest w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i w Łodzi - poinformowała Joanna Mroczek z działu doradztwa i badań rynku firmy CBRE. W sumie w 2012 r. międzynarodowe firmy wynajmowały ponad 600 tys. metrów kwadratowych biur w Warszawie i 350 tys. w innych miastach.

Kolejnym warunkiem powstawania centów usługowych jest zasób dobrze wykształconej kadry. Firmy zagraniczne zatrudniają nie tylko dobrze wykształconych specjalistów, ale także absolwentów wyższych uczelni. Największymi ośrodkami akademickimi są: Warszawa, Kraków i Wrocław i tam najczęściej powstają międzynarodowe firmy usługowe. Obecnie najwięcej osób - ponad 25 tys. - pracuje w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.