Oszukane sprzątaczki walczą o lepsze warunki pracy

Kobiety sprzątające budynki Sądu Okręgowego w Poznaniu zostały oszukane przez firmę FMD. Nie chcą, aby sytuacja się powtórzyła, dlatego walczą o to na własną rękę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oszukane sprzątaczki walczą o lepsze warunki pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 sie 2014 9:53


Jak donosi „Gazeta Wyborcza” sprzątaczki dbające o porządek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zostały oszukane przez firmę FMD Marcin Działowski - nie dostały wynagrodzeń, a kontakt z firmą się urwał.

Czytaj więcej: Sprzątały uniwerki, sądy, urzędy, prokuratury... za darmo

Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji, kobiety postanowiły założyć spółdzielnię socjalną i wystartować w kolejnym przetargu na sprzątanie poznańskiego Sądu Okręgowego. Wówczas oprócz pewnej pensji, sprzątaczki miałyby umowę o pracę.

To, co stoi na przeszkodzie to wolnorynkowe firmy i cena, która w 98 proc. przypadków jest najważniejszym kryterium.

Czytaj też: Regulski: Niełatwo znaleźć równowagę między niską pensją, a znalezieniem rzetelnego pracownika

- Jeśli przestrzegamy prawa, stabilizujemy zatrudnienie, oferujemy płacę minimalną, nie możemy być najtańsi. Niestety, większość przetargów w zamówieniach publicznych opiera się dziś wyłącznie na kryterium ceny- - mówi na łamach „GW” dr Mikołaj Iwański, ekonomista, ekspert Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza", który wspiera sprzątaczki w ich działaniach.

- Rzadko zdarzają się wyjątki takie jak Ministerstwo Pracy, które szukając firmy ochroniarskiej, zaznaczyło, że wybierze tę, w której większa liczba pracowników zatrudniona będzie na etatach - dodaje dr Iwański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.