Nowoczesne usługi dla biznesu nadal tworzą najwięcej miejsc pracy

Zatrudnienie w centrach nowoczesnych usług dla biznesu przekroczyło już 120 tys. osób. Dane te uwzględniają centra z zagranicznym kapitałem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesne usługi dla biznesu nadal tworzą najwięcej miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)

wnp.pl

30 sty 2014 16:32


Oznacza to, że ten sektor usług utrzymuje nadal pozycję numer jeden pod względem najdynamiczniej rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki, podkreśla Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

 Tylko od ostatniego jego raportu z czerwca ubr., liczba pracujących w nim wzrosła o 10 tys. osób (o 9 proc.), a w porównaniu do danych z początku 2013 r. - o 20 proc.

Do tej liczby należy dodać kilkadziesiąt tysięcy etatów w centrach usług firm z polskim kapitałem.

- Przez ostatnie kilka lat sektor usług urósł do jednej z najważniejszych gałęzi krajowej gospodarki - komentuje Krystian Bestry, wiceprezes ABSL, dyrektor zarządzający Infosys BPO EMEA.
- Pracuje w nim już więcej osób niż np. w górnictwie, a projekty z obszaru usług dla biznesu stanowią obecnie najliczniejszą grupę wśród wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce

Perspektywy zatrudnienia w sektorze w kolejnych latach są stabilne. Według ocen ABSL, będzie się dalej rozwijał w naszym kraju, oferując co roku nowe miejsca pracy kilkudziesięciu tysiącom specjalistów. Jeżeli te prognozy się spełnią, w 2016 roku w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu może pracować 150 tys. osób.

Wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski potwierdzają wyniki najnowszego raportu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations, w którym Kraków zajął 9. pozycję, wyprzedzając w ten sposób Dublin.
W opracowaniu nie zabrakło również Warszawy (32. miejsce) oraz Wrocławia, który awansował o 10 pozycji i został sklasyfikowany na 65. miejscu.

Przedstawiciele ABSL podkreślają, że sektor tworzy niepowtarzalną szansę na przyciągnięcie wiedzy i innowacji. Centra usług są źródłem wymiernych korzyści dla regionów.

O silnej pozycji polskiego sektora nowoczesnych usług dla biznesu świadczą zarówno nowe inwestycje, jak również kolejne projekty graczy działających już od jakiegoś czasu na rodzimym rynku. W ub.r. działalność w Polsce rozpoczęły takie firmy, jak: DFDS (Poznań), JDA Software Group (Warszawa), Kemira (Gdańsk), Merck (Wrocław), Propex (Poznań), RWE (Kraków), Veolia (centrum kompetencyjne SAP, Łódź).

- W 2012 r. odnotowano w sumie 56 wejść nowych inwestorów na nasz rynek, a w 2013 r. - kolejne 25 - komentuje Janusz Górecki, główny analityk ABSL. - Ważna jest ogólna tendencja wzrostowa i stałe zwiększanie się liczby zatrudnionych, w dużej mierze przez firmy, które są zadowolone z prowadzenia działalności w naszym kraju i rozwijają tutaj swoje struktury.

We Wrocławiu do końca br. Capgemini stworzy około 150 miejsc pracy dla programistów i inżynierów, a w Łodzi Infosys planuje zatrudnić kilkuset osób. IBM ogłosił zamiar zwiększenia do końca 2015 r. o 2 tys. liczby osób w nowym centrum w Katowicach, natomiast Accenture - 150 osób, na potrzeby centrum technologicznego z siedzibą w Łodzi. Także do końca 2015 r. o ponad 400 osób zwiększy personel w centrach w Krakowie i Wrocławiu firma Luxoft.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.