PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Miasta muszą pomóc biznesowi w walce o pracownika

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 20 cze 2017 7:56

Firmy w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników coraz częściej oczekują wsparcia ze strony lokalnych samorządów. Bo to właśnie one mają wpływ na jakość życia w danej miejscowości. A jakość życia jest jednym z czynników, przesądzających o tym, czy pracodawcy uda się pozyskać specjalistów chętnych podjąć pracę w danej lokalizacji.

Miasta muszą pomóc biznesowi w walce o pracownika
Atutem Gdańska w pozyskiwaniu inwestorów i pracowników może być czyste powietrze. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Dostępność specjalistów na lokalnym rynku pracy jest tylko jednym z czynników, jakie bierze pod uwagę przedsiębiorca szukając miejsca na inwestycje.

• Coraz ważniejszym jest to, czy później będzie w stanie ściągnąć fachowców z innych regionów Polski, czy z zagranicy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Na atrakcyjność danej lokalizacji wpływ ma jakość środowiska naturalnego, infrastruktura społeczna i dostępność komunikacyjna.

 

Pracowników jest coraz mniej, a konkurencja o nich coraz większa. Tymczasem wakatów do obsadzenia stale przybywa. W samym tylko sektorze usług dla biznesu do roku 2020 pracować ma 300 tysięcy osób (branża rozwija się w tempie 15 proc. rocznie). Z punktu widzenia inwestorów taka sytuacja oznacza konieczność uważnego sprawdzenia lokalizacji dla potencjalnych inwestycji tak, aby nie okazało się potem, że w postawionym zakładzie nie ma komu pracować. Przy czym – jak podkreślają przedstawiciele biznesu - w takiej analizie trzeba brać pod uwagę nie tylko liczbę znajdujących się aktualnie na danym terenie pracowników, ale też możliwość ściągnięcia nowych (czy to zza wschodniej granicy, czy to z innych regionów kraju, czy nawet spośród Polonii). Już dziś zresztą w wielu firmach ok. 10 procent pracowników to przyjezdni.

- Rynek pracy jest tylko jednym z czynnikiem, na który się patrzy. Jest wiele innych czynników, na które wpływ ma miasto – mówi Agnieszka Jackowska (regional center head w Infosys Poland i associate vice president w Infosys Ltd. – indyjskiej firmie oferującej doradztwo biznesowe, technologiczne, outsourcing i IT.

- Kluczowym kryterium wyboru Gdańska była atrakcyjność w ściąganiu ludzi z Polski i z zagranicy – przyznaje wprost Tomasz Horaček (head of business services, vice president w State Street Bank International GmbH) nawiązując do otwartego w ubiegłym roku przez bank nowego biura w Gdańsku. Jak dodaje do nowej lokalizacji przeprowadziło się aż 150 osób pracujących do tej pory w Krakowie. Czynnikiem zaś, który wielu z nich skłonił do takiej przeprowadzki okazał się być… dokuczający pod Wawelem smog.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Miasta muszą pomóc biznesowi w walce o pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Smok 2017-06-20 15:26:15

    Jak samorządy mają pomagać, jak same nie mogą pozyskać wykwalifikowanych pracowników, bowiem ich na to nie stać ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA