×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kreatywne kadry, czyli polskie oblicze innowacyjności

  • Autor: jm
  • 5 lip 2013 10:59

Coraz szersze grono menedżerów dostrzega, że odpowiednie kadry mają kluczowy wpływ na innowacyjność organizacji. Zapytani o to, co sprzyja innowacjom, uczestnicy badania GE „Innovation Barometer” na pierwszym miejscu wymienili kreatywny zespół, wśród członków którego znajdują się tzw. „out of the box thinkers”, czyli osoby potrafiące myśleć poza schematami.

Kreatywne kadry, czyli polskie oblicze innowacyjności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
W Polsce innowacyjność jest codzienną praktyką w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu - zatrudnieni w nim specjaliści, korzystając z najnowszych rozwiązań, obsługują i usprawniają kluczowe procesy biznesowe na rzecz największych światowych organizacji, natomiast informatycy zatrudnieni w centrach IT tworzą produkty i rozwiązania wdrażane na całym świecie.

Nie zmienia to jednak faktu, że poziom innowacyjności polskiej gospodarki jest bardzo niski. Opublikowany na początku 2013 r. przez Boston Consulting Group ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata nie uwzględnia żadnego z polskich przedsiębiorstw, a w raporcie Innovation Union Scoreboard obejmujących państwa Unii Europejskiej, nasz kraj zajął piąte miejsce od końca.

W badanych przez Capgemini i ICAN Research przedsiębiorstwach brakuje m.in. procedur testowania i odsiewania innowacji, zespołów specjalizujących się w generowaniu innowacji, systemów mierzących efektywność procesów jej wdrażania. Jak wskazują autorzy badania, niski poziom umiejętności w tym obszarze wynika po części z braku szkoleń wspierających rozwijanie innowa¬cyjności.

W przypadku sektora nowoczesnych usług dla biznesu, wiele z innowacji wprowadzanych jest przez polskich specjalistów, którzy są zatrudnieni przez firmy z kapitałem zagranicznym. Opracowane przez nich innowacje wykorzystywane są w globalnych oddziałach.

- Inwestorzy zagraniczni wybierają Polskę jako lokalizację dla najbardziej zaawansowanych procesów biznesowych - tłumaczy Krystian Bestry, dyrektor zarządzający Infosys BPO Europe, wiceprezes ABSL. - Oznacza to, że polscy specjaliści są odpowiedzialni za opracowywanie narzędzi wspierających podejmowanie decyzji optymalizujących działalność firmy i w końcu - będących źródłem innowacji i przewagi konkurencyjnej dla całej organizacji. To właśnie z Polski coraz częściej pochodzą rozwiązania, które są następnie implementowane w międzynarodowych korporacjach na całym świecie - dodaje.

Przykładem wypracowywanych w Polsce, a wdrażanych globalnie rozwiązań może być aplikacja opracowana przez polskich specjalistów Capgemini na rzecz jednego z koncernów motoryzacyjnych. Pozwala ona na dostęp do niektórych funkcji samochodu za pomocą smartphona.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kreatywne kadry, czyli polskie oblicze innowacyjności
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA