• Fundacja Pro Progressio opublikowała roczny raport dot. sektora outsourcingu.
• Zaprezentowano go w trakcie gali, podczas której nagrodzono najlepszych dostawców usług outsourcingowych w poszczególnych kategoriach.
• Usługi HR należą do najbardziej powszechnych form outsourcingu w Polsce.

Według raportu Pro Progressio, podsumowującego branżę outsourcingu, pod koniec 2015 roku w Polsce działało 700 firm BPO/SSC zatrudniających około 170 tys. pracowników. Na podstawie prowadzonych przez fundację obserwacji rynkowych, wyłaniają się pewne widoczne w 2015 roku trendy, które z pewnością będą wyznaczać rozwój sektora w kolejnych latach.
W 2015 r. firmy BPO/SSC, które jako pierwsze ulokowały swoje centra operacyjne w Krakowie coraz częściej decydowały się na rozwój swojej działalności także w innych miastach. Na czele jest Trójmiasto, widać jednak również inne, mniejsze lokalizacje biznesowe, które wyraźnie zaczynają wychodzić z cienia wielkich miast.
Kolejnym widocznym trendem jest rozwój firm BPO i ITO z kapitałem ukraińskim. Część firm jest obecna w Polsce od dłuższego czasu, inne w minionym roku podjęły działania w kierunku budowy i rozwoju centrów operacyjnych. W Lublinie uruchomiona została siedziba Lwowskiego Klastra IT. Wśród znaczących graczy z kapitałem ukraińskim są Luxoft, Eleks, Ciklum, Softserve czy Epam.
Kto szuka polskich pracowników?
Sektor outsourcingu nie ogranicza się tylko do segmentu BPO. Co roku definiowane są nowe obszary, w których część działalności operacyjnej można oddać w zarządzanie podmiotów zewnętrznych. Część z usług pozostaje niszowa, inne nabierają bardzo szybkiego tempa rozwoju.
Najbardziej powszechne formy outsourcingu w Polsce to: usługi finansowe (księgowość, kadry i płace), call contact center, usługi HR (leasing pracowniczy i rekrutacja).
Coraz większą popularność zyskuje archiwizacja dokumentów, z której w 2015 roku najchętniej korzystały: administracja publiczna, placówki medyczne, sektor finansowo-bankowy, firmy HR, duże korporacja, ale także coraz częściej firmy z sektora MŚP.
Duży wzrost zanotował obszar wynajmu samochodów. Jak podaje Polski Związek Leasingu i Wynajmu Pojazdów, łączna flota aut służbowych firm zrzeszonych w związku zwiększyła się w ostatniej dekadzie ponad 4-krotnie – z 33 tys. samochodów do ponad 138 tys. na koniec III kwartału 2015.

Słowa kluczowe
- Romek Lubaczewski
- PwC
- OEX Archidoc
- Capita
- Transcom
- ALD Automotiv
- Skanska
- Grupa Progres
- Leasing Team Group
- Sii
- Extor
- Sales Group
- JLL
- Pro Progressio
- Luxoft
- Eleks
- Ciklum
- Softserve
- Epam Systems
KOMENTARZE (0)