EEC: warto przyciągać inwestorów z sektora usług finansowych

Zmiany prawne, które umożliwiłyby przyciąganie do Polski inwestorów z sektora zaawansowanych usług finansowych, zaproponowali w drugim dniu VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestnicy debaty "Wpływ inwestycji zagranicznych na Polską gospodarkę".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC: warto przyciągać inwestorów z sektora usług finansowych

PODZIEL SIĘ


Autor: propertynews.pl

Property News

9 maj 2014 12:33


Przedstawiciele inwestorów oraz zarządcy specjalnych stref ekonomicznych debatowali nad efektami ewolucji, jaka dokonała się w dziedzinie relacji z inwestorami i w mechanizmach pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Uczestnicy dyskusji wskazali na podstawowe korzyści z umiejscowienia kapitału produkcyjnego w Polsce: pozytywny wpływ na rynek pracy, na bilans handlowy i transfer technologii.

Zdiagnozowano aktualny stan BIZ, wskazano na mocne strony polskiej oferty lokalizacji inwestycji - przede wszystkim wartość polskiej oferty kadrowej. To efektywność polskiego pracownika, przenosząca się na jakość i konkurencyjność produktu, przekonuje dużych inwestorów takich jak LG do reinwestowania zysków w Polsce, co przy okazji obala mit o masowym ich transferze za granicę przez posadowione w Polsce koncerny.

Koreański producent sprzętu RTV i AGD, jak poinformował w trakcie dyskusji Sebastian Stadnik, dyrektor generalny LG Electronics Wrocław, planuje m.in. trzykrotne zwiększenie produkcji pralek oraz wejście w sektor automotive.

Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający firmy JLL doradzającej inwestorom wskazał na pozytywny trend, jakim jest eksport usług. W JLL pracuje obecnie 200 osób zaangażowanych w świadczenie usług biznesowych dla całej Europy. Trzósło postulował, by dokonać takich zmian w prawie, które preferowałyby inwestorów zainteresowanych rozwojem sektora zaawansowanych usług finansowych (m.in. zarządzanie funduszami).

Zasadniczą zmianę struktury BIZ w Polsce polegającą na wzroście udziału usług (sektor BPO) uznano za tendencję stabilną i korzystną dla gospodarki i rynku pracy. Firmy zagraniczne, zajmujące się dotychczas jedynie produkcją, coraz częściej tworzą w Polsce centra usług wspólnych i ośrodki badawczo-rozwojowe.

W trakcie debaty padły też krytyczne opinie dotyczące jakości prawa i polityki rządu ("brak proaktywnego myślenia"). Chwalono natomiast operatywność władz lokalnych, które w nowoczesny sposób walczą o inwestora - przede wszystkim budując klimat dla nowych projektów i stosując dojrzałe standardy obsługi inwestora. Mało elastyczne prawo pracy i niestabilność przepisów podatkowych to najczęstsze zastrzeżenia inwestorów zagranicznych na polskim rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.