EEC: to dobrze wykształcona kadra przyciąga zagranicznych inwestorów do Polski

Okazuje się, że obok niższych kosztów, to odpowiednio wykwalifikowani polscy pracownicy są powodem, dla których zagraniczne firmy decydują się na inwestycje w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC: to dobrze wykształcona kadra przyciąga zagranicznych inwestorów do Polski

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 maj 2014 18:26


Dla zagranicznych inwestorów jednym z najbardziej wartościowych aspektów inwestowania na rynku polskim jest dobrze wykwalifikowana kadra. Przykładem jest firma Nokia Solutions and Networks, która w 2000 r. pojawiła się w Polsce. Zatrudniała wówczas niewielu inżynierów, natomiast obecnie w przedsiębiorstwie pracuje ich ok. 1,9 tys.

- Nadal planujemy rozwój w polskiej jednostce. Jednym z wielu elementów, które mają na to wpływ, jest ciekawość polskich specjalistów - mówi Bartosz Ciepluch, head of Technology Center, Nokia Solutions and Networks.

Oprócz rzetelnego wykształcenia za polskim personelem przemawia także aspekt kulturowy. Polacy mają zbliżoną do pracowników z Europy Zachodniej mentalność kulturową oraz podobny system wartości. Zdaniem Wiktora Doktóra, prezesa Fundacji Pro Proggresio, jest to powód, dla którego zagraniczne spółki decydują się na lokację swoich oddziałów w Polsce.

Doktór podkreśla także, że sektor BPO nieustannie się rozwija i obecnie daję pracę ponad 100 tys. osób.

- Sektor outsourcingowy w Polsce rośnie co najmniej 15 proc. rok do roku. Centra usług nie są już tylko budowane w dużych miastach. Coraz częściej mniejsze miejscowości zabiegają o pojawienie się centrów u siebie. Myślę, że za 10 lat liczba pracowników w tej branży co najmniej się podwoi - dodaje Doktór.

Paweł Poncyljusz, członek zarządu Avio Polska zwraca uwagę także na inny aspekt wyróżniający polska kadrę. Jego zdaniem młodzi Polacy są także bardziej gotowi na dostosowywanie się do nowych wymagań i trendów.

Artykuł powstał na postawie panelu dyskusyjnego „Inwestycje zagraniczne w Polsce - perspektywa najbliższego dziesięciolecia", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.