Dwa razy więcej miejsc pracy od inwestorów

- W zeszłym roku Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych udało się przyciągnąć do Polski 53 inwestycje warte 902 mln euro. W sensie finansowym to ponad 1/4 mniej niż rok wcześniej, ale jeśli chodzi o miejsca prac, to jest prawie dwa razy lepiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwa razy więcej miejsc pracy od inwestorów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 sty 2014 14:43


ZAKTUALIZOWANA: W zeszłym roku PAIiIZ udało się zamknąć projekty, dzięki którym ma powstać 18 tys. 963 miejsca pracy. To o prawie 90 proc. więcej niż w 2012 r. Dominowały inwestycje w outsourcingowe centra biznesowe oraz w branży motoryzacyjnej.

"Mamy coraz więcej projektów usługowych, w tzw. usługach nowoczesnych, a więc ten rodzaj projektów, o które Polska zabiega. W ostatnich latach staliśmy się liderem w przyciąganiu, pozyskiwaniu inwestycji do sektora usług nowoczesnych" - mówiła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik.

28 z 53 zakończonych projektów to tzw. biznesy intelektualne. Do Polski trafia coraz więcej inwestycji naukowo-badawczych. "Ta tendencja się nasila z roku na rok. W drugiej połowie 2012 r. mieliśmy pierwsze poważne inwestycje w sektor naukowo-badawczy. W mijającym roku mamy siedem zamkniętych projektów. Zdaje się, że w tym roku mamy szanse mieć ich więcej" - podkreślał prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Właśnie projekty "intelektualne", które udało się zakończyć Agencji, generowały w zeszłym roku najwięcej miejsc pracy. Jednocześnie nie są one "drogie", bo aby stworzyć centrum usług biznesowych nie potrzeba tak wielkich inwestycji jak do budowy linii produkcyjnej czy fabryki. Stąd mimo spadku wartości inwestycji tak znaczący wzrost deklarowanych miejsc pracy.

"Inwestycje lokowane w Polsce należą do pracochłonnych - jeden projekt tworzy średnio 88,6 miejsc pracy, co daje Polsce trzeci wynik w Europie" - powiedziała wiceprezes PAIiIZ ds. Informacji i Komunikacji Monika Piątkowska.

Wśród inwestorów, którzy zadeklarowali w tym roku stworzenie największej liczby miejsc pracy są: Amazon, IBM i Somfy (dostarcza rozwiązania do automatyki osłon przeciwsłonecznych). Amazon to największy wysyłkowy sklep na świecie, który otworzy w naszym kraju trzy centra dystrybucyjne - pod Wrocławiem i w Poznaniu. Prace w nich znajdzie 6 tys. osób, a w okresie świątecznym 9 tys.

Najwięcej spośród zakończonych przez PAIiIZ w 2013 r. inwestycji lokuje się w sektorach ITC i BPO (Business Process Outsourcing - outsourcing procesów biznesowych. Na drugim miejscu znalazł się sektor motoryzacyjny, później branża badawczo - rozwojowa. Na kolejnych miejscach uplasowały się branże lotnicza oraz maszynowa, elektroniczna i spożywcza.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.