Do końca 2021 r. liczba osób zatrudnionych w Katowicach w sektorze usług dla biznesu (Business Services Sector - BSS) wzrośnie z obecnych 27 tys. do 28,5 tys. - wynika z szacunków autorów raportu, zaprezentowanego przez katowicki magistrat (w latach 2016-20 wzrost wyniósł 68 proc.).
- Sektor dynamicznie się rozwija. W latach 2016-20 wzrost zatrudnienia w tychże centrach wynosił 68 proc. - powiedział współautor raportu dr hab. Stanisław Umiński.
- Biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę zmian zatrudnienia oraz to, że sektor usług wspólnych okazał się dość mocno odporny na zgotowany nam przez Covid szok ekonomiczny szacujemy, że na koniec 2021 r. zatrudnienie będzie wynosiło 28,5 tys. - to jest prognoza bardzo realna - dodał.
- Jeśli program szczepień będzie szedł, jak zostało to zaplanowane, nie zabraknie szczepionek, to zatrudnienie może być jeszcze większe - dodał.
Publikacja "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach" została przygotowana dla samorządu stolicy woj. śląskiego przez ABSL - organizację zrzeszającą najważniejszych inwestorów sektora usług dla biznesu, przy współpracy firm doradczych JLL i Mercer.
Obecnie - jak wynika z publikacji - Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jeden z pięciu najważniejszych ośrodków nowoczesnych centrów usług biznesowych w Polsce. Na obszar ten przypada 7,8 proc. zatrudnienia w sektorze w skali Polski ogółem. W Katowicach i GZM funkcjonuje 114 centrów usług, należących do inwestorów z 19 państw.
W II kw. ub. roku w centrach funkcjonujących w analizowanym obszarze pracowało 27 tys. osób (o 2,8 tys. osób więcej niż w roku poprzednim). Centra będące własnością firm polskich zatrudniają 26,7 proc. pracowników sektora, w dalszej kolejności są to podmioty: amerykańskie 19,3 proc., francuskie 15,5 proc., brytyjskie 12,3 proc., niemieckie 8,2 proc. i niderlandzkie 4,9 proc.
W samych Katowicach pracuje 85 proc. całkowitej liczby pracujących w sektorze na obszarze zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Spośród 114 funkcjonujących centrów, 54 (49 proc.) to centra IT, na które przypada 43,3 proc. ogółu zatrudnionych. Centra usług wspólnych (SSC/GBS) zatrudniają 33,1 proc. pracowników sektora ogółem, natomiast centra BPO (outsourcingu procesów biznesowych) - 12,3 proc.
Czytaj też: Sektor usług dla biznesu. Jest praca, a dla niektórych także podwyżki
Analitycy szacują, że w 2020 r. zatrudnienie w centrach usług dla biznesu wzrośnie w Katowicach i GZM o ok. 1,5 tys. osób. "Sektor dynamicznie się rozwija. W latach 2016-20 wzrost zatrudnienia w tychże centrach wynosił 68 proc." - zasygnalizował podczas wtorkowej prezentacji raportu jego współautor dr hab. Stanisław Umiński.

KOMENTARZE (0)