Częstochowa atrakcyjna dla SSC/BPO. Dużym potencjałem jest kadra

Rosnące konkurencja i nasycenie rynku pracy w usługach dla biznesu w głównych aglomeracjach powinny sprzyjać powstawaniu miejsc pracy w tym sektorze w mniejszych ośrodkach - z zapleczem akademickim, dobrze skomunikowanym i rozpoznawalnym, jak Częstochowa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Częstochowa atrakcyjna dla SSC/BPO. Dużym potencjałem jest kadra

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 10:18


To jeden z wniosków raportu "Częstochowa. Nowa lokalizacja na mapie usług biznesowych", który dla częstochowskiego magistratu przygotował ABSL (Association of Business Service Leaders - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych). Chodzi m.in. o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.

Czytaj też: Masowe rekrutacje w SSC/BPO: co sprawia rekruterom największe trudności i jak się z nimi uporać?

Według danych ABSL siódemka liderów usług dla biznesu w Polsce to (na podstawie wielkości zatrudnienia w branży) kolejno: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Katowice wraz z otaczającą je aglomeracją oraz Poznań. Autorzy raportu wskazują m.in., że w związku z dynamicznym rozwojem sektora w największych aglomeracjach, rośnie tam konkurencja wśród pracodawców, rynek pracy stopniowo nasyca się.

"Z tego względu korzystnym rozwiązaniem dla wielu firm może okazać się dywersyfikacja miejsc prowadzenia działalności, na przykład poprzez utworzenie jednostki wspierającej lub oddziału firmy w innym, mniejszym mieście akademickim, dobrze skomunikowanym z głównym ośrodkiem. A to szansa dla Częstochowy" - wskazał autor raportu, analityk ABSL, Janusz Górecki.

Czytaj też: 130 tys. pracowników BPO/SSC w Polsce. Ile zarabiają i jakie mają dodatki?

Raport wskazuje m.in., że na atrakcyjność inwestycyjną w oczach firm z branży nowoczesnych usług dla biznesu wpływają wysoka rozpoznawalność Częstochowy, dobrze rozwinięte zaplecze akademickie, a także infrastrukturalne. Atutem jest położenie w pobliżu jednego z głównych ośrodków usług tego typu w Polsce - aglomeracji katowickiej.

Autorzy raportu podkreślają, że co roku częstochowski rynek pracy jest zasilany przez kadry o dużym potencjale rozwoju. W sześciu tamtejszych uczelniach w ub. roku akademickim kształciło się prawie 19 tys. osób, a w 2013 r. na rynek pracy trafiło blisko 6 tys. ich absolwentów. Uczelnie te kształcą m.in. na kierunkach przydatnych dla przyszłych pracowników branży: ekonomiczno-administracyjnych, informatycznych czy inżynieryjno-technicznych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.