Centra usług BPO/SSC w Polsce. Gdzie najwięcej pracy?

• W Polsce działa ogółem 936 centrów usług wspólnych w 40 miastach Polski. Najwięcej w Warszawie.
• Nie znaczy to jednak, że właśnie w Warszawie sektor zatrudnia największą liczbę pracowników. Lider jest zupełnie gdzie indziej.
• W ostatnim roku odnotowano dynamiczny wzrost zatrudnienia w mniejszych ośrodkach, takich jak: Lublin czy Bydgoszcz.
• Jeśli chodzi o współpracę z lokalnymi uczelniami, najlepiej oceniany jest Wrocław. A jeśli chodzi o dostępność wykwalifikowanej kadry - Warszawa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centra usług BPO/SSC w Polsce. Gdzie najwięcej pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

5 lip 2016 13:21


W ponad 40 polskich miastach funkcjonuje już 936 centrów usług dla biznesu. Najwięcej - bo 155 centrów - ulokowanych jest w Warszawie. W gronie miast skupiających ponad 100 centrów znajdują się również: Kraków, Wrocław i Trójmiasto - wynika z raportu Stowarzyszenia ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2016”. 

WYKRES - Liczba centrów usług w największych ośrodkach usług biznesowych Polski:

ABSL ABSL

Inwestują dalej

Co ważne, kilkanaście nowych centrów usług, które rozpoczęły działalność w 2015 roku i pierwszym kwartale 2016 r. (lub których otwarcie zapowiedziano na pozostałą część 2016 roku) to reinwestycje firm, które z powodzeniem prowadzą działalność w innych miastach Polski.

Przykładami są nowe inwestycje takich firm jak: AMS, Luxoft, State Street, PwC w Trójmieście, Luxoft i Credit Suisse w Warszawie, GlobalLogic (REC) w Krakowie, UBS we Wrocławiu, Atos w Opolu, CERI International w Białymstoku, Capgemini w Poznaniu czy Wincor Nixdorf w Szczecinie.

Liczba centrów, a liczba pracowników

Mimo iż to w Warszawie ulokowana jest największa liczba centrów usług dla biznesu, zdecydowanym liderem pod względem zatrudnienia pozostaje Kraków, gdzie we wszystkich centrach usług pracuje już ponad 50 tys. osób. Tym samym jest to najważniejszy ośrodek usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: ABSL Źródło: ABSL

WYKRES - Zatrudnienie w centrach usług w poszczególnych ośrodkach (dane w tysiącach). Na czarno oznaczone zostały miasta, w których zatrudnienie nie przekracza jeszcze 3,5 tys.

Ogółem we wszystkich centrach usług w Polsce pracuje dziś 212 tys. osób. 86 proc. ogółu zatrudnionych pracuje w siedmiu głównych ośrodkach w Polsce: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, aglomeracji katowickiej, Łodzi i Poznaniu.

Mniejsze ośrodki gonią gigantów

W ostatnich trzech latach (od pierwszego kwartału 2013 r.) zatrudnienie w centrach zagranicznych wzrosło o co najmniej 40 proc. Rekordowy wzrost zanotowano w Lublinie, Rzeszowie i Trójmieście, gdzie poziom zatrudnienia w 2016 roku był wyższy o ponad 100 proc. w porównaniu do 2013 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

krak 2016-07-06 18:26:14

Trefny ten wykaz - Kraków jest bezapelacyjnym nr 1 w europie a w ich zestawieniu nie zajął ani razu 1 miejsca!!! Niezły szit...