Zlokalizowany w Krakowie i Katowicach oddział Business Services Capgemini Polska, zatrudniający ponad 4100 specjalistów, przyspieszył inwestycje w obszar związany z inteligentną transformacją przedsiębiorstw.
Capgemini specjalizuje się we wdrażaniu cyfrowych innowacji dla biznesu oraz rozwiązaniach z zastosowaniem automatyzacji i robotyzacji, sztucznej inteligencji oraz transferu danych i procesów do chmury. Dział Business Services jest największą pod względem zatrudnienia jednostką w Polsce. Do tej pory kojarzony był głównie ze świadczeniem usług finansowo-księgowych, kadrowych oraz obsługą łańcucha dostaw. Jednostka ta wprowadza jednak strategiczne zmiany: to w Krakowie i Katowicach znajdzie się serce transformacji biznesowej i inteligentnej automatyzacji firmy dla klientów z całego świata.
- Konsultanci z Krakowa i Katowic już teraz podróżują do kilkunastu krajów, żeby pomagać globalnym firmom w przeobrażaniu ich działów finansowo-kadrowych w sprawnie działające, zautomatyzowane centra operacyjne, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia z obszaru sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, czy robotyzacji. Ich zadaniem jest między innymi identyfikacja procesów wymagających usprawnień i zaprojektowanie i wdrożenie odpowiedniego rozwiązania, na przykład robota - mówi Wojciech Cichoń, dyrektor zarządzający w Capgemini Business Services Europe.
- Ich zadaniem jest również przygotować samych pracowników klienta do pracy ramię w ramię z nowymi procesami i samymi robotami. Są architektami oraz liderami strategicznych zmian dla globalnych organizacji zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób na całym świecie - dodaje.
W Krakowie i Katowicach znajdzie się serce transformacji biznesowej i inteligentnej automatyzacji firmy dla klientów z całego świata (Fot. mat. pras.)
Humanoizacja, czyli roboty z ludzką twarzą
Eksperci Capgemini podkreślają, że konsultanci z zakresu automatyzacji pracy nie mają za zadanie redukcji stanowisk pracy u klienta.
- Uświadamiamy firmy, które chciały na potęgę automatyzować procesy, że najlepszą i dostępną obecnie ścieżką nie jest pełna robotyzacja, ale humanoizacja – włączenie robotów w ludzką tkankę organizacji. Mamy za sobą kilkanaście lat pracy z robotami i mogą być one porównane do nastolatków: ciągle jeszcze potrzebują pokierowania przez dorosłego człowieka, nie działają bowiem w pełni autonomicznie. Trochę nam jeszcze brakuje do wizji Stephena Hawkinga, który obawiał się samodzielnie myślącej sztucznej inteligencji. To wciąż technologia, która potrzebuje od czasu do czasu architekta i wyznaczenia kierunku rozwoju - wyjaśnia Danuta Lipowska, dyrektor w zespole transformacji biznesowej w Capgemini.
- Z kolei ludzie, którzy będą z robotami pracowali, muszą przygotować się na nowe wyzwania, zmianę utartych ścieżek i codziennych obowiązków, ale nie powinni obawiać się utraty pracy.. Zaczyna się era opartej na humanoizacji superinteligencji, czyli ludzkiej, a nie sztucznej inteligencji, wspieranej przez działanie robotów - dodaje.
Kluczowe doświadczenie i kompetencje miękkie
Do nowych ról Capgemini szuka ekspertów z mocnym doświadczeniem finansowo-księgowym, znających procesy Procure to Pay, Order to Cash, Record to Report, Hire to Retire oraz programistów różnych języków: .net, Java, SQL czy też ekspertów RPA, którzy w pracy będą wykorzystywać najnowsze technologie m.in.: UiPath, BluePrism, czy Automation Anywhere. Poszukiwani są również eksperci w budowie centrów usług wspólnych dla klientów firmy.
Architekci transformacji muszą mieć również odpowiednie predyspozycje osobowościowe, żeby móc pracować w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku, integrując często cztery różne strefy czasowe i kilka kontynentów. Firma oferuje programy podnoszenia kwalifikacji oraz przekwalifikowania.
Do nowych ról Capgemini szuka ekspertów z mocnym doświadczeniem finansowo-księgowym, znających procesy Procure to Pay, Order to Cash, Record to Report, Hire to Retire oraz programistów różnych języków (fot. Facebook/Capgemini Polska)
W maju tym miesiącu rusza też z pilotażowym programem kompetencyjnym skierowanym do studentów ostatniego roku studiów oraz absolwentów zainteresowanych pracą w konsultingu.
- Będzie to intensywny, roczny program szkoleniowy, podczas którego dziesięciu „wybrańców” wejdzie po dwóch tygodniach intensywnego onboardingu od razu do naszych najbardziej skomplikowanych, międzynarodowych projektów. Będą tzw. work shadowerami – będą się przyglądać pracy wykwalifikowanych konsultantów i otrzymywać własne zadania, a Capgemini będzie im przez ten czas płacić jak regularnym pracownikom. Wstępnym wymaganiem będzie bardzo dobra znajomość języka angielskiego i pakietu Microsoft Office, dobra energia, spryt i zapał do nauki - wskazuje Piotr Grzywacz, wiceprezydent w zespole transformacji biznesowej w Capegemini.
Na stanowiska podstawowe Capgemini zaprasza językowców (angielski, niemiecki, francuski, holenderski, skandynawski) oraz osoby, które chcą pracować w finansach i księgowości i HR.
- Mamy nadzieję, że to oni, chłonąc wiedzę procesową u nas w firmie, w przyszłości staną się kolejnymi ekspertami od transformacji, robotyzacji i inteligentnej automatyzacji, architektami przyszłości - dodaje Wojciech Cichoń.
KOMENTARZE (0)